14.05.2021

Maminky s nedonošenými miminky mohou klokánkovat v nových křeslech

Nadační fond Kulíšek nedonošeným dětem daroval na Stanici intermediární péče Oddělení neonatologie FN Ostrava dvě elektrická polohovací křesla na kojení nebo klokánkování v hodnotě 35 tisíc korun. Zástupkyně fondu, který vznikl přímo na podporu nedonošených dětí z FN Ostrava, donesly také drobné dárečky maminkám ke Dni matek a představily projekty na rok 2021.

Pohodlně se usaďte, tady máte ovladač a můžete se napolohovat, jak je vám to příjemné,“ pomáhá staniční sestra Stanice intermediární péče Mgr. Monika Kupková paní Ivetě z Ostravy do nového elektricky polohovatelného křesla, aby si v něm vyzkoušela klokánkování s dvojčátky Ellou a Martinem, narozenými 27. dubna v naší porodnici. „Je to velmi příjemné posezení a krásný pocit mít je oba na sobě kůží na kůži,“ pochvaluje si mladá maminka, jejíž děťátka se narodila v 33. týdnu, a která si na oddělení ještě zhruba dva týdny poleží v péči zdejších neonatologických sester a lékařů.

C5A62A1F-32F4-423B-983F-858DE59CC23F_1_201_a

Maminky malých kulíšků, kteří jsou umístěni v inkubátorech nebo vyžadují podporu různými přístroji, nemohou mít své děti stále u sebe, a proto je co nejčastější navštěvují. Zde jim personál nabízí maximální soukromí a kontakt se svým miminkem,“ popisuje Jana Binarová z nadačního fondu. „Abychom co nejvíce rodičům zpříjemnili pobyt na oddělení a zvýšili jim komfort při kojení či klokánkování, pořídili jsme z fondu pohodlná, prostorná, polohovatelná a relaxační křesla v celkové hodnotě 35 tisíc korun.“ Kromě křesel ale donesly zástupkyně Kulíška také drobné dárky pro maminky nedonošených dětí – přání, přívěsky s andělíčky nebo háčkované sovičky.

B3B0716E-6D2F-4F2F-886E-B2F8B5799307_1_201_a

Nadační fond Kulíšek vznikl 17. listopadu 2020, symbolicky ve Světový den nedonošených dětí, pod taktovkou žen, které si jako maminky na vlastní kůži vyzkoušely, jaké to je mít nedonošené miminko. „Někdy není vstup do života úplně ideální, je to velká psychická zátěž pro děťátko i rodiče. Našim cílem je to všem co nejvíc zpříjemnit,“ říká jedna ze zakladatelek Kulíška Helena Valo. Revizorem projektu je primářka Oddělení neonatologie FN Ostrava MUDr. Hana Wiedermannová. „Velmi děkuji všem dobrovolníkům, kteří se na jeho chodu podílejí a bez kterých by nemohl fungovat, ale také týmu Oddělení neonatologie, bez jejichž nasazení by fond nemělo smysl zakládat. Přestože nadační fond vznikl teprve nedávno, jeho role je už nezastupitelná.“

I ve velmi náročné době plné vládních omezení a nouzových stavů se fondu Kulíšek podařilo získat od dárců 87.300 Kč. V roce 2021 mají proto hodně plánů. „Do převozové sanitky, která do FN Ostrava vozí děťátka z celého Moravskoslezského kraje, darujeme dva speciální přehozy na inkubátory, které by měly ještě zlepšit komfort cestování malých kulíšků. Ve spolupráci s humanitární organizací ADRA chystáme projekt hlídání starších dětí rodičů, kteří mají nedonošené miminko na Oddělení neonatologie FN Ostrava. Vytvořením dětského koutku v monobloku Fakultní nemocnice, který sousedí s budovou Perinatologického centra, budeme zase o krok blíže k umožnění co nejčastějšího kontaktu maminky a jejího kulíška,“ vyjmenovává nejbližší iniciativy fondu Kamila Juříčková.

Samozřejmostí už je každoroční účast na organizaci Polanského charitativního běhu, setkání nedonošených dětí z celého Moravskoslezského kraje se sestrami a lékaři Neonatologie FN Ostrava, ale také nákup materiálních věcí, které bude oddělení potřebovat. V současné době jsou to monitory dechu a vyhřívané podložky za zhruba 40 tisíc korun,“ dodává Kamila Juříčková.

1E54A8A8-B8E8-43E5-901D-C94EE39A4E8D

Přispět do Nadačního fondu Kulíšek nedonošeným dětem může kdokoliv libovolnou částkou na účet: 123-151 890 0227/0100. Pomoci mohou lidé i materiálně – nákupem nebo darováním maličkého oblečení, zavinovaček či plenek pro nedonošené děti na stránkách obchodu pro nedonošené děti https://www.tinymiracle.cz/. Více informací je k dispozici na webu Kulíška https://www.kulisekostrava.cz/, u koordinátorky fondu Heleny Valo na čísle 732 821 642 nebo Jany Binarové na čísle 739 656 374.


×
PředchozíDalší
Načítání