12.05.2021

Vrchní sestra Kardiovaskulárního oddělení FN Ostrava získala prestižní Cenu Anežky České

Prestižní profesní ocenění za celoživotní zásluhy a rozvoj ošetřovatelství letos získala
Mgr. Ludmila Klemsová, Ph.D., vrchní sestra Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava. Cenu Anežky České jí udělil výbor České kardiologické společnosti. Ludmila Klemsová spojila s kardiologií téměř celý svůj profesní život, ve fakultní nemocnici pracuje od roku 1983 a po celou dobu významně rozvíjí obor kardiologická sestra.

Cena Anežky České za rozvoj ošetřovatelství v tomto oboru jí byla předána na slavnostním zahájení XXIX. výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Praze. „Je to pro mě samozřejmě čest být v jakési elitní skřínce české kardiologie, ale není to jen mé ocenění, je to ocenění celého ošetřovatelství v kardiologii,“ uvedla magistra Klemsová, která je také držitelkou Čestného ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství v anketě Sestra roku.

120521-klemsova

Ocenit každoročně nejen lékaře - kardiologa, ale také kardiologickou sestru, navrhla před několika lety výboru České kardiologické společnosti, jménem výboru pracovní skupiny kardiologických sester a spřízněných profesí, právě Ludmila Klemsová. „Činnost magistry Klemsové je velmi známá v rámci činnosti celého výboru České kardiologické společnosti. Díky ní získávají zdravotní sestry stále více povědomí o kardiologické problematice. Její přínos v oblasti vzdělávání sester v kardiologii je naprosto mimořádný. Výbor společnosti si tedy považuje za velkou čest vyznamenat ji tímto oceněním,“ uvedl prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC, FCMA, předseda České kardiologické společnosti.

Odbornost, zkušenost, profesionalita, pozitivní energie, organizační schopnost, empatie. Těmito vlastnostmi charakterizuje svou kolegyni MUDr. Marian Branny, Ph.D., primář Kardiovaskulárního oddělení FN Ostrava a dodává: „Cena Anežky České, udělená paní Lídě Klemsové, je oceněním její práce, úsilí a zejména odborného přínosu v oblasti péče o kardiologicky nemocné. Je to prestižní ocenění, kterého se dostává pouze vynikajícím osobnostem, a jsme hrdí, že tuto osobnost máme na naší klinice.

Ludmila Klemsová je vrchní sestrou Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava od roku 2010 a je mimo jiné také zakladatelkou a organizátorkou Kongresu kardiologických sester. Jeho zatím poslední, již XIII. ročník, proběhl v září roku 2019. Oceněná sestra se intenzivně věnuje studentům, přednáší, publikuje a ve volném čase preferuje cyklo i vysokohorskou turistiku, práci na zahradě a vycházky s čtyřnohým členem rodiny.

O činnosti kardiologických sester se více dozvíte ve videoukázce:

yt