15.03.2013

Léčba a diagnostika amyloidózy

Program diagnostiky a léčby amyloidóz

V úterý 19. března proběhne v přednáškové místnosti přízemí budovy Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava edukační seminář s názvem Program diagnostiky a léčby amyloidóz. Jedná se o nový program Kliniky hematoonkologie FNO. Na semináři vystoupí odborníci z FNO, ze Slezské nemocnice v Opavě a z olomoucké fakultní nemocnice. Na semináři bude otevřeno například téma diagnostické kazuistiky či detekce amyloidu v podkožním tuku při onemocnění amyloidózou, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO prof. MUDr. Roman Hájek, CSc. bude hovořit o tom, kdy je nezbytné amyloidózu léčit a kdy je třeba čekat, zmíní se také o kooperaci v rámci Moravskoslezského kraje.

Amyloidóza je poměrně vzácné onemocnění, při kterém se v těle nebo v jednotlivých orgánech hromadí bílkovina amyloid. Imunitní systém je proti amyloidóze zcela bezbranný, amyloid tedy může prostupovat orgány, způsobit jejich selhání a smrt pacienta. Nejnebezpečnější jsou srdeční selhání, selhání ledvin a komplikace spojené s poškozením nervového systému.