FN Ostrava navštívila ředitelka kanceláře WHO v České republice

Fakultní nemocnici Ostrava navštívila ředitelka české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Dr. Zsofia Pusztai. Zajímalo ji, jak je organizována péče o dětské pacienty na Oddělení psychiatrickém. Členové multidisciplinárního týmu oddělení jsou totiž aktivně zapojeni do projektu na pomoc ukrajinským uprchlíkům, který WHO finančně podporuje.

V nově vytvořeném krajském Multidisciplinárním týmu pomoci Ukrajincům má fakultní nemocnice 7 zástupců. Péči o děti garantuje Bc. Adéla Kramná, DiS., vedoucí sociální služby a sociální pracovnice Multidisciplinárního týmu duševního zdraví pro děti a adolescenty. „Ukrajinské rodiny mají problém se zorientovat v našem zdravotnickém i sociálním systému. První kontakt mají s lékařkou týmu Oksanou Forostyak, která je ukrajinského původu. Ta zjistí, jakou pomoc potřebují nejvíce, a poté osloví zástupce našeho „fakultního“ týmu. My rodině přidělíme klíčového sociálního pracovníka, který jí pomůže se v novém prostředí zorientovat.“

Doktorka Zsofia Pusztai si prohlédla prostory, ve kterých pracuje multidisciplinární tým, odborné ambulance i terapeutické místnosti denního stacionáře pro mladší školní děti. Již v průběhu návštěvy neskrývala nadšení. „Byla jsem velmi potěšena rozsahem služeb, nádherným prostředím, které je velmi blízko přírodě a velký dojem na mě udělala i profesionalita péče, kterou pacientům poskytujete,“ uvedla na závěr setkání.

Česká kancelář WHO má sídlo v Praze. Aktuálně se zaměřuje také na podporu zdravotnických zařízení, která pečují o ukrajinské uprchlíky. Snaží se o to, aby v této souvislosti nebyla omezena péče o české pacienty.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž z návštěvy: https://youtu.be/aEI4uy57xDQ.