10.11.2020

FN Ostrava má jediné centrum na severní i střední Moravě pro léčbu myastenie

Diagnóza myasthenia gravis je onemocnění, které postihuje autoimunitní systém. Lékaři z Myastenického centra Neurologické kliniky FN Ostrava ho pomocí komplexních diagnostických metod umí nejen přesně odhalit, ale hlavně efektivně léčit. Ve většině případů se neurologům, kteří se na tuto diagnózu specializují, podaří u nemocných dostat nemoc naprosto pod kontrolu. V evidenci centra je aktuálně 430 pacientů.

První příznak byl, že mi spadlo víčko na jednom oku a špatně jsem viděla. Po týdnu se to ale spravilo a nevěnovala jsem tomu pozornost. Jenže za měsíc mi spadlo i druhé víčko, a to už jsem problém s viděním měla opravdu velký. Byla jsem v té době v zahraničí. Když jsem se vrátila domů, můj stav se natolik zhoršil, že jsem musela být hospitalizovaná ve fakultní nemocnici,“ popisuje první projevy svého onemocnění Pavla Ploskonková, pacientka Myastenického centra.

Myastenie2

Myasthenia gravis je chronické onemocnění, projevující se až v dospělém věku. Souvisí s unavitelností a patologickou vyčerpaností svalů, které u zdravého člověka nikdy únavě nepodléhají. Typicky se unaví víčko, sval u zdravých lidí neunavitelný, dále jsou to svaly hrdla, polykací, žvýkací, artikulační,“ přibližuje onemocnění MUDr. Jana Junkerová, vedoucí lékařka Myastenické poradny Neurologické kliniky FN Ostrava a připomíná, že jde o chorobu, která úzce souvisí s imunitním systémem. „V tomto případě bychom laicky řekli, že pracuje přespříliš a produkuje protilátky, které tělu škodí. Léčba spočívá v potlačení imunitního systému. A toho je možné docílit buď léky, imunosupresivy, plazmaferézami, případně aplikací imunoglobulinu. Kromě této kauzální léčby máme i symptomatické léky, které zlepší svalovou výkonnost,“ vysvětlila dále doktorka Junkerová.

Myastenie3

Myastenická ambulance pacientům poskytuje nejen komplexní ambulantní konzultace, ale zajistí veškerá zobrazovací i laboratorní vyšetření specifických patologických protilátek. Dále pacientům zajistí symptomatické léky, které zlepší jejich svalovou výkonnost. Úzce spolupracuje s hrudními chirurgy ve FN Ostrava a s aferetickým pracovištěm Krevního centra FN Ostrava.

Za péči, kterou mi tady věnují, jsem opravdu vděčná. Léčba, kterou mi nasadila paní doktorka Junkerová, zabrala. A já se teď o sebe dokážu bez větších problémů postarat. Což je pro mě nejdůležitější,“ uzavřela Pavla Ploskonková.

Myastenie4

V celé České republice je jen 9 center, které se léčbou myastenie zabývají. Pracoviště FN Ostrava se účastní také klinických studií při testování nových medikamentů a je ve spojení s pacientskou organizací myasteniků.


×
PředchozíDalší
Načítání