14.06.2024

FN Ostrava dnes oslavila Světový den dárců krve

Krevní centrum FN Ostrava každoročně slaví Světový den dárců krve. I dnes před svou budovou připravilo pestrý program pro veřejnost, a také maximálně naplnilo odběrové kapacity. Nové dárce ale stále hledá. Před náročným letním obdobím, kdy je řada dárců na dovolených, totiž musí co nejvíce doplnit zásoby krevních složek.

Krevní centrum FNO (KC) si připomíná Světový den dárců krve už patnáct let. Jeho prostřednictvím děkuje dárcům za přízeň. Připravilo pro ně bohatý program, který zahájilo hudební vystoupení Porubských Trubačů. Před budovou KC byla i řada stánků. Jak poskytnout první pomoc ukazovali zájemcům členové Českého červeného kříže. Dobrovolní záchranáři Rescue SAR Morava svezli dárce na svých čtyřkolkách a zástupci Nákupního centra Géčko připravili atrakce pro děti. Nechyběly ani stanoviště venkovní kavárny Laura Coffee, Všeobecné zdravotní pojišťovny a firmy Herbai s železitými víny. Partnerem celé akce bylo Rádio Čas, jehož moderátor Jan Gavelčík celou akcí provázel.

„Je důležité, abychom dárcům takto poděkovali. Jsou to lidé, kteří to dělají bezelstně, zdarma a ve svém volném čase. Dávají do toho kus sebe. Za to jim patří velký dík,“ upřímně děkovala marketingová manažerka KC Bc. Naděžda Kalužová.

Před blížícím se létem se díky dnešnímu dni podařilo o něco zlepšit stavy zásob krve a transfuzních přípravků. Letní prázdniny jsou totiž pro toto pracoviště vždy velice náročné. „V tomto období  zaznamenáváme odliv dárců, kteří míří na dovolené. Přitom ale stále trvá potřeba léčby krevními transfuzemi, a to souběžně s operativou,“ vysvětlil zástupce primářky KC MUDr. Martin Kořístka.

V rámci Světového dne dárců krve si sedla na odběrové lůžko také prvodárkyně Žaneta Bestová: „Nikdy nevím, jestli já sama nebo mé dítě nebude krev potřebovat. To je hlavní důvod, proč jsem přišla“.

Světový den dárců krve připadá na 14. června, v den narození rakouského lékaře Karla Landsteinera, nositele Nobelovy ceny za objev AB0 systému. Pokud byste se i Vy chtěli stát dárci, zarezervujte si termín na internetových stránkách Krevního centra FNO https://www.fno.cz/krevni-centrum. Potřebujeme Vás všechny!

Podívejte se i na zajímavé video z akce: https://youtu.be/VhA9BMzQIqw.

×
PředchozíDalší
Načítání