ECMO tým FN Ostrava vyjíždí i za hranice Moravskoslezského kraje
ECMO centrum FN Ostrava je složeno ze zdravotníků Kardiochirurgického centra, Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a Kardiovaskulárního oddělení. V uplynulých dnech vyjížděl mobilní ECMO tým pro pacienty s nemocí Covid-19, kterým selhávaly základní životní funkce, i do regionů, kde ECMO přístroje aktuálně chybí nebo kde tento tým není dostupný. V péči specialistů FN Ostrava jsou tak nyní i pacienti z Pardubického a Olomouckého kraje.
Naposledy vyjela speciálně vybavená sanitka na Šumpersko pro ženu, které začaly selhávat základní životní funkce. „Díky této sanitce můžeme s přístrojem ECMO, který umožňuje napojení pacienta na mimotělní krevní oběh, bezpečně vyjíždět i do vzdálenějších lokalit. Pacienta na místě napojíme pomocí speciálních kanyl na mimotělní okruh, ve kterém je i krevní pumpa, která odvádí krev do oxygenátoru, což je v podstatě umělá plíce. V něm dochází k výměně plynů, podobně jako v plicích, a následně pumpa vrací krev zpět do krevního oběhu pacienta,“ přiblížil fungování přístroje, který je ve FN Ostrava využívaný už od roku 2010, MUDr. Filip Burša, Ph.D., staniční lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM).
Ve FN Ostrava je aktuálně hospitalizováno 70 pacientů s akutní formou zápalu plic v souvislosti s Covid-19, přičemž 18 z nich potřebuje intenzivní péči. ECMO přístrojů je v nemocnici k dispozici celkem 8 a další dva přístroje jsou zapůjčeny. Přístroje slouží nejen pro pacienty se selháním plic, ale i pro pacienty například po srdeční zástavě nebo kardiochirurgické pacienty. „Aktuálně máme na KARIM 3 pacienty, kteří potřebují k životu tento přístroj. Lékaři z našeho ECMO centra jsou k dispozici na takzvané ECMO lince nepřetržitě. A pokud pacientův stav neumožňuje jeho transport k nám na oddělení, vyjedou mí kolegové za ním. A v poslední době se na nás stále častěji obracejí lékaři z regionů, kde je situace ve srovnání s naším moravskoslezským krajem kritičtější, “ přiblížil aktuální stav přednosta KARIM FN Ostrava prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc. a dodal, že přibývají pacienti, které kvůli jejich vysoké nadváze nemůže transportovat vrtulník. „A jedná se bohužel stále častěji i o mladé lidi,“ doplnil profesor Ševčík.
Věkový průměr nově hospitalizovaných pacientů v těžkém stavu, kteří musí být napojeni na ECMO, se teď ve FN Ostrava pohybuje okolo 50 let.