02.09.2020

Dětských úrazů letos o prázdninách výrazně ubylo

Celkem 653 dětí, kterým ještě nebylo 16 let, museli ošetřit letos o prázdninách traumatologové a chirurgové Fakultní nemocnice Ostrava. Ve srovnání s loňskými prázdninami je to o 112 případů méně. Zřejmě i díky chladnějšímu létu ubylo úrazů, které jsou spojeny s aktivitami ve vodě.  Pozitivní je i to, že v převážné většině úrazů mohli být malí pacienti propuštěni po několika dnech hospitalizace domů. Podle dětských lékařů stále převládají úrazy z trampolín, skateparků  a z pádů při jízdě na kole nebo koloběžce.

Nejčastěji se jedná o zlomeniny pažní kosti, zlomeniny předloktí, zlomeniny klíčků a otřesy mozku. A to platí i pro děti předškolního věku, které sice mají na hlavě přilbu, ale když je náraz silný, otřesu nezabrání,“ přiblížil nejčastější úrazy dětský traumatolog MUDr. Ivo Kopáček a dodal, že letos mírně ubylo dětí, které byly sraženy při jízdě na kole.

popaleniny-000

Jeho kolegyně z Chirurgické kliniky MUDr. Ivana Slívová dodala, že mezi zraněnými dětmi výrazně převažovali chlapci. „A možná stojí za zmínku fakt, že nejvíce dětských úrazů, které souvisí s letními aktivitami, ošetřujeme o víkendech. Jsem ráda, že se nám od září podařilo rozšířit Centrum dětské traumatologie a chirurgie.“ Centrum mám nově k dispozici 24 lůžek. Děti, které potřebují chirurgickou, traumatologickou a urologickou péči tak mohou být hospitalizovány i s doprovodem.

popaleniny-001

Dětské polytrauma bude také ústředním motivem již IV. ročníku multioborové celorepublikové konference, kterou pořádá FN Ostrava. Letos se koná 25. listopadu v ostravském hotelu Imperial.

popaleniny-002


×
PředchozíDalší
Načítání