15.06.2022

Dárcům krve patří naše velké poděkování. V Krevním centru FN Ostrava jim připravili oslavu u příležitosti Světového dne dárců krve

Vedení fakultní nemocnice přišlo včera za dárci krve do Krevního centra FN Ostrava, aby jim u příležitosti Světového dne dárců krve za jejich pomoc pacientům veřejně poděkovalo. Krev a plazmu během dne darovalo 160 lidí, což je podle zdravotníků Krevního centra na tento den týdne neobvykle vysoký počet. Běžně jich přichází darovat okolo 70.

Záchranářská jednotka Rescue SAR Morava s technikou, která dokáže poskytnout pomoc i v těžkém terénu. Zástupci Českého červeného kříže, kteří učili, jak poskytnou první pomoc. Zástupci VZP s informacemi o pojištění. GÉČKO zóna pro děti i baristé z Laura Coffee. Ti všichni spolu s moderátorem Rádia Čas Janem Gavelčíkem vytvářeli před vstupem do Krevního centra pohodovou atmosféru. Osobní poděkování přišel dárcům předat rovněž ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA. „Krve, této vzácné tekutiny, není nikdy dost. Nacházíme se ve velmi náročném a nestandardním období. A ze zkušenosti víme, že v době letních prázdnin je spotřeba krve velmi vysoká. Proto upřímné díky všem, kteří darují.“

Primářka Krevního centra FN Ostrava doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA, připomněla motto letošního ročníku: Dárcovství krve je vyjádřením solidarity, a když přijdete darovat, tak pomůžete zachránit lidský život. „To není fráze, to je fakt. I když dnešní medicína dokáže divy, krev je stále nenahraditelná,“ uvedla mimo jiné na setkání s dárci. Po skončení akce pak dodala: „Mám velkou radost, že po dnešku přibude do našeho registru 8 nových jmen. Tímto děkuji nejen jim, ale všem, kteří darují pravidelně a pomáhají tak zajistit léčbu našich pacientů.“

Pro dárce bylo připraveno bohaté občerstvení a od Nákupního centra GÉČKO Ostrava dostali dárkové předměty. Krevní zásoby je aktuálně nutné doplnit zejména ve skupinách Rh negativních. Prvodárci mohou přijít od pondělí do čtvrtka bez objednání, registrovaní dárci mohou pro objednání na odběr využít linku 800 260 004 nebo e-mailovou adresu krevni.centrum@fno.cz.

Jak oslava Světového dne probíhala uvidíte ve videu: https://youtu.be/A2b4LGWsVQU.

Dárce krve poděkoval zaměstnancům Krevního centra FN Ostrava květinou: https://youtu.be/-gBEDzs0hkE.