23.06.2015

CyberKnife slaví 5 let

Pět let přístroje CyberKnife ve Fakultní nemocnici Ostrava

 

V roce 2010 byl v Onkologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava zprovozněn unikátní roboticky řízený ozařovací přístroj s názvem CyberKnife. Klinika se tak stala prvním pracovištěm svého druhu na území střední a východní Evropy. Během prvních pěti let provozu CyberKnife ozářil více než 2 500 pacientů a pracoviště zaznamenalo několik světových prvenství i získalo řadu ocenění.

Hned po dvanácti měsících klinického provozu se ostravský CyberKnife stal v celosvětovém měřítku nejvytíženějším pracovištěm svého druhu v prvním roce provozu. Podle oficiální výroční zprávy firmy Accuray, která přístroj vyrábí a celosvětově srovnává počty pacientů a diagnózy léčené prostřednictvím tohoto ozařovacího přístroje, léčila Fakultní nemocnice Ostrava v roce 2011 dvakrát více pacientů než představuje světový průměr, momentálně je to již třikrát více!

Zatímco například ve Spojených státech je jedním kybernetickým nožem ročně léčeno 155 pacientů, v Evropě 253 a v Asii a Pacifiku 230, ve Fakultní nemocnici Ostrava přístroj ročně pomáhá šesti stovkám pacientů. Ostravské pracoviště zaznamenalo také největší počet léčených pacientů s karcinomem prostaty na světě.

Tisící pacient byl ozářen 16. října 2012, během roku 2013 bylo v Ostravě ošetřeno nejvíce extrakraniálních pacientů na světě. Jako první v Evropě a druhý na světě ostravský CyberKnife zvládl výjimečný stereotaktický radiochirurgický výkon, který byl proveden 31. ledna 2014, a sice léčbu srdeční arytmie. V současnosti už bylo provedeno celkem pět těchto výkonů, což je světový unikát.

Kybernetický nůž, který je v provozu od pondělí do pátku zhruba 14 až 15 hodin denně, prošel v roce 2014 kompletní obnovou software. Ta umožnila patnáctiprocentní zrychlení léčby, které přineslo zkrácení čekací doby a možnost ročně léčit přibližně o 150 pacientů více než v předcházejících obdobích.

„Myšlenku projektu CyberKnife jsem nosil v hlavě zhruba od roku 2003," říká doc. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava a přednosta Onkologické kliniky FNO, který stál u zrodu vytvoření tohoto unikátního pracoviště. „Cílem projektu bylo vytvořit centrum stereotaktické radioterapie v takzvaných extrakraniálních indikacích, tedy i mimo mozek. Chtěli jsme, aby tato extrémně účinná, málo toxická a zároveň levná léčebná metoda byla široce dostupná českým pacientům. Jsem moc rád, že od prvotního nápadu k realizaci uplynulo jenom pár let a nenechali jsme si utéct vyspělý svět. Snad nebude znít příliš sebevědomě, když řeknu, že jsme v roce 2010 otevřeli novou kapitolu české radiační onkologie."

Fakt, že se podařilo toto pracoviště v Ostravě vybudovat, hodnotí docent Feltl jako úspěch nikoliv v měřítku nemocničním, regionálním nebo národním, ale v měřítku světovém. „Otevřeli jsme novou kapitolu české radiační onkologie a získali celosvětové uznání. Publikujeme, jsme zvaní na světové kongresy, o práci s CyberKnifem jsme přednášeli kromě Afriky na všech kontinentech. Nikdy dřív bychom si nemysleli, že je možné, aby se k nám, do Ostravy, jezdili učit Němci a Angličané, aby se k nám snažili na stáž dostat lidé ze Západu. Těch pozitiv je hrozně moc. Ve Spojených státech jsme zaregistrovali mezinárodní patent na zdokonalení léčby nádoru oka. O náš způsob práce s CyberKnifem se zajímají odborníci, vysokoškolští studenti i laici. Vykrystalizoval tady excelentní tým. K pozitivům patří i to, že léčba CyberKnifem je levnější než standardní léčba. Když to vše shrnu, troufám si říct, že jsme inspirací pro ostatní tuzemská pracoviště, aby začala podobně uvažovat a směřovat za svým cílem."

Podle docenta Feltla ostravský tým využil prvních pět let k tomu, aby dokonale zvládl rutinní výkony. „Nyní nastává čas k tomu, abychom naše zkušenosti co nejvíc zhodnotili, prezentovali je a předávali dál. A také abychom v praxi zkoušeli nové postupy, snažili se experimentovat, co nejvíce rozšiřovat počet diagnóz, které budeme schopni léčit. Máme prostě ty nejvyšší ambice stát se lídry v tomto oboru v celosvětovém měřítku. A samozřejmě chceme tomu, co umíme, naučit i další kolegy. Nechceme, aby kolem CyberKnifu byl jakýsi klub vyvolených, ale aby se ozařování prostřednictvím tohoto kybernetického nože stalo normální léčebnou metodou. Ale zároveň musíme počítat s tím, že medicína a radioterapie se vyvíjejí a že časem přijdeme o aureolu výjimečnosti. Pořád nám ovšem zůstane výjimečné know-how, které nebude snadné dohnat."

 

  • CyberKnife ozařuje s deset- až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače. Je schopen pomocí robotického ramene vysílat svazek velmi tenkých paprsků z téměř každé pozice a ozařované místo i robotické rameno jsou nepřetržitě monitorovány a kontrolovány počítačem. Systém umí kontrolovat pozici nádoru během ozařování, takže reaguje na sebemenší pacientovy pohyby tak, aby nedošlo k poškození zdravé tkáně a záření bylo zacíleno pouze na nádor. Jeho sofistikovaný software sleduje pohyblivý cíl nádoru a dokáže směr ozařování tomuto pohybu přizpůsobit s přesností na 2 mm.
  • Léčba pomocí CyberKnifu probíhá ambulantně. Na rozdíl od klasické radioterapie, která probíhá ve frakcích a trvá 6 až 8 týdnů, CyberKnife umožňuje tzv. stereotaktickou radiochirurgii a ablativní radioterapii: to znamená, že pracuje jednorázově nebo v několika málo aplikacích. Místo osmi a půl týdne je pacient léčen 1 až 10 dnů se stejným či lepším výsledkem a většinou i levněji.
  • Neinvazivní léčba pomocí kybernetického nože je rychlejší, účinnější, bezbolestná a nemá závažné vedlejší účinky. Nevyžaduje fixační rámy ke stabilizaci pacienta, který ani nemusí zadržovat dech, není třeba přistupovat k anestézii.
  • Pacienti, na jejichž úspěšné léčbě se podílel, mu říkají nůž ze Star Wars, Golem, ničitel nádorů, velký bílý slon, kyber anděl...

×
PředchozíDalší
Načítání