26.06.2014

Výstava Nedoklubko

Výstava upozorňuje na osudy nedonošených dětí

Ve Fakultní nemocnici Ostrava můžete v současnosti spatřit emotivní výstavu fotografií dokumentujících první okamžiky života nedonošených dětí i jejich následující pokroky. Občanské sdružení Nedoklubko, které poskytuje rodičům předčasně narozených dětí odborné i laické poradenství, pořádá tuto výstavu s cílem zvýšit povědomí široké veřejnosti o předčasných porodech a na konkrétních příbězích předčasně narozených dětí ukázat, že si zaslouží maximální péči.

Za předčasně narozené se považují děti, které přijdou na svět před 37. týdnem těhotenství. Dolní hranicí životaschopnosti byl stanoven 24. týden těhotenství. O tyto děti se v Česku stará dvanáct specializovaných perinatologických center. Jedním z nich je i Perinatologické centrum Fakultní nemocnice Ostrava. Primářka oddělení neonatologie, které je součástí centra, MUDr. Renata Poláčková říká: „Přestože porodnost v České republice v posledních letech klesá, počet nedonošených dětí je trvale na vzestupu. Lze říct, že každé desáté děťátko se dnes rodí předčasně. Díky výborné péči českých lékařů a s pomocí špičkových technologií mají v současné době i děti z nejnižších váhových kategorií šanci na přežití a normální vývoj." To potvrzují i statistiky ostravského neonatologického oddělení. Ukazují, že nedonošené děti (zejména v nejnižších váhových kategoriích), které se v perinatologickém centru Fakultní nemocnice Ostrava narodí, mají oproti novorozencům porozeným jinde až o 30 procent vyšší šanci na přežití a o 30 až 40 procent vyšší šanci na to, že přežijí bez trvalých, nejčastěji neurologických následků.

V České republice se každoročně narodí přibližně 115 tisíc dětí, zhruba 8,5 procenta se jich však narodí předčasně. Vysoká úroveň perinatologických center i láska rodičů připraví většinu z nich na zcela normální život. Také o tom zmíněná výstava vypráví.