26.03.2020

VŠB-TU pomáhá v boji proti koronaviru i Fakultní nemocnici Ostrava

Prorektorka VŠB-TU prof. Jana Kukutschová, Ph.D., dnes odpoledne předala přednostovi Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Ondřeji Šimetkovi, Ph.D., MBA, prvních 60 kusů na VŠB-TU speciálně vyrobených ochranných plastových štítů, které by měly proti viru COVID-19 chránit zdravotníky Fakultní nemocnice Ostrava.

Ihned to dám porodním asistentkám, anesteziologům, sestřičkám, na operační sál operatérům, prostě lidem, kteří jsou nejvíc vystaveni té nákaze. Vyzkoušíme to v ostrém provozu a uvidíme, jak se to osvědčí," popsal okamžité využití nedostatkové pomůcky doc. Šimetka a dodal, že hned zítra ráno zkušenosti s jejím užíváním zástupcům vysoké školy předá.

stity1

Abychom pokryli potřeby fakultní nemocnice v celém rozsahu, tak vznikla jakási „farma 3D tisku", kde koncentrujeme 3D tiskárny z několika fakult. Aktuálně máme 57 tiskáren, které pojedou nonstop. Budou se tam střídat technici a doktorandi, ať jich vyprodukujeme co nejvíc," přiblížila výrobu štítů prof. Kukutschová.

stity2

Základ ochranného štítu je vyrobený z polymerního prášku, který je certifikován pro styk s kůží a je vhodný do zdravotnictví, čelový pás je z polyamidu. Na projektu spolupracuje univerzitní centrum 3D tisku Protolab s vývojovou dílnou IdeaHub Moravskoslezského inovačního centra Ostrava, a.s., která pomáhá s řezáním štítů laserovým paprskem. Denní výrobní kapacita 3D tiskáren je okolo 255 štítů při nonstop provozu.

 


×
PředchozíDalší
Načítání