Otec může na porodní sál ve FN Ostrava bezprostředně po porodu

Vedení Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava od 23. 3. 2020 od 17:00h umožní návštěvu otce na porodním jednolůžkovém pokoji ihned po porodu. Otec ale musí souhlasit s dodržením několika podmínek. „Otec je zdráv, nemá žádné příznaky COVID-19 ani jiného podobného onemocnění a nemá teplotu, která mu bude před vstupem do porodního pokoje změřená. Otec nesmí být v karanténě a  po celou dobu pobytu musí mít roušku a dodržovat nastavená hygienická pravidla,“ upřesnil podmínky přítomnosti otce na klinice její přednosta doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA.

Vedení kliniky vydalo toto rozhodnutí na základě Mimořádného opatření vlády ze dne 20. 3. 2020, na základě kterého otec nesmí být přítomen při porodu. Pro plod končí porod vypuzením, kdy se stává novorozencem, na kterého se už tento zákaz nevztahuje, a naopak získává nárok na styk se svými rodiči.

Vedení Gynekologicko-porodnické kliniky považuje pozdější návštěvy otců na oddělení šestinedělí z epidemiologického hlediska za velmi nevhodné a žádá rodinné příslušníky i přátele rodiček, aby návštěvu po personálu nevyžadovaly. Děkujeme za pochopení.