04.09.2013

Unikátní resekce jater

Unikátní technika jaterní resekce je zaměřena na onkologické pacienty s četnými metastázami jater

V závěru srpna byla odborníky Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava jako první v republice provedena unikátní jaterní resekce s názvem ALPPS. Zmíněná metoda, která je zaměřena na onkologické pacienty s četnými metastázami v obou jaterních lalocích, vychází z transplantačních technik, kdy je živému dárci odebrán jaterní štěp, aby mohl být využit u pacienta s nefunkčními játry.

„Tuto první jaterní resekci jsme provedli ve spolupráci s docentem Mathé z Kliniky viscerální a transplantační chirurgie v Essenu. Tato klinika patří k největším a nejaktivnějším transplantačním centrům v Evropě a své bohaté zkušenosti s transplantacemi jater dětských pacientů využívá i při ALPPS resekci jater, jichž už realizovala několik," vysvětluje doc. MUDr. Pavel Zonča, Ph.D., FRCS, přednosta Chirurgické kliniky FNO, a dodává, že technika jaterní resekce ALPPS je založena na dvou operacích. Při první operaci se uzavře žilní zásobení jedné poloviny jater, játra se rozdělí a současně se odstraní patologická ložiska z druhé poloviny jater. Během zhruba sedmi až deseti dnů od uzavření žilního zásobení totiž dochází k extrémní hypertrofii části jater s neuzavřeným žilním zásobením. Metastázami postiženou část pak lze odstranit při druhé operaci. „Dříve tito pacienti s pokročilým metastatickým postižením jater obvykle podstoupili chemoterapii nebo biologickou léčbu, a tím byly veškeré léčebné možnosti vyčerpány. Dnes jim můžeme nabídnout jaterní resekci technikou ALPPS a můžeme jim pomoci," zdůrazňuje docent Zonča.

Chirurgická klinika FNO je jako jediné pracoviště v zemi zapojena do celosvětové studie, na níž participuje řada center v Evropě, Spojených státech, Kanadě, Jižní Americe a Asii a jejímž cílem je vyhodnocení výsledků této nové metody u 80 pacientů z celého světa. „Metastázy jater se nejčastěji objevují u kolorektálního karcinomu, tedy nádoru tlustého střeva a konečníku. Tento karcinom patří v České republice k velmi častým nádorovým onemocněním. Vzhledem k tomu může být nově aplikovaná technika jaterní resekce ALPPS léčebnou metodou, která může být využita řádově u desítek pacientů ročně."

Nádor tlustého střeva a rozvoj oboustranných jaterních metastáz byly diagnostikovány také u pacienta, u kterého byla technika jaterní resekce ALPPS použita jako u prvního v České republice. „U tohoto devětačtyřicetiletého muže už byly všechny konvenční metody léčby vyčerpány. Proto jsme mu nabídli tuto novou možnost a během dvou operací jsme odstranili všechny metastázy z jater," pokračuje přednosta Chirurgické kliniky FNO a dodává, že po zhruba dvoutýdenní hospitalizaci a přibližně po dvou měsících rekonvalescence by měl pacient být bez jakýchkoliv potíží. V průběhu září provede tým chirurgické kliniky další resekci jater technikou ALPPS. Tentokrát bude operována pacientka s podobnou diagnózou. Lékaři pouze čekají na odeznění efektu biologické léčby, jíž byla pacienta v předchozí době podrobena.


×
PředchozíDalší
Načítání