Transplantační centrum FN Ostrava

 

Transplantační centrum Fakultní nemocnice Ostrava provedlo loni o pět transplantací více než v roce 2008. Čekací doba transplantací ledvin se zkrátila z pěti na tři roky.

O pět transplantací více než v roce 2008 realizovali v loňském roce odborníci Transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava. Celkem tak provedli 38 transplantací ledvin, z toho pět příbuzenských, a 15 odběrů orgánů. V roce 2008 zde proběhlo celkem 33 transplantací (z toho 4 příbuzenské) a 18 odběrů orgánů. Od 1. listopadu 2009 se navíc zkrátila maximální čekací doba na transplantaci z pěti na tři roky, což znamená, že pacienti, kteří jsou zařazeni v Národním registru osob čekajících na transplantaci, tzv. waiting listu, a čekají více než tři roky, mají přednostní právo. „Tato změna pozitivně zasáhla i některé naše pacienty,“ říká MUDr. Jiří Samlík, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO. „Listopad 2009 byl pro naše centrum významný i jinak. Během jednoho dne jsme prováděli celkem tři transplantace, což je zatím rekordní číslo.

Transplantační centrum FNO je jedním ze sedmi specializovaných pracovišť České republiky, která jsou oprávněna k uskutečňování transplantačního programu. V současné době má toto centrum zhruba 80 pacientů zapsaných do tzv. waiting listu. „Transplantace ledviny je nejúčinnější léčbou chronického selhání ledvin, v porovnání s dialyzační léčbou výrazně prodlužuje předpokládanou dobu přežití,“ vysvětluje význam transplantace MUDr. Samlík. Nejoptimálnější by bylo provádět transplantaci ledviny dříve, než je zahájena chronická dialyzační léčba. To však není vždy možné, najít včas vhodný orgán není jednoduché. „V první řadě je důležité zjistit reálné možnosti příbuzenské transplantace, která je jednoznačně nejvýhodnější, ale bohužel ne vždy možná. Celorepublikový průměr je zhruba tři příbuzenské transplantace na 1 milion obyvatel. Tento průměr naše transplantační centrum mírně převyšuje. Pokud tedy není možná příbuzenská transplantace, zařazuje se pacient do waiting listu a čeká. Někdy se čekání prodlouží na měsíce nebo dokonce roky, už jsem však zažil i případ, kdy pacient získal novou ledvinu hned druhý den po zapsání do registru. Prostě byl nejvhodnějším příjemcem, měl štěstí.“

Při odebírání orgánů již nejsou lékaři jako dříve limitování věkem dárce, ale kvalitou orgánů. „Vzhledem k celosvětovému nedostatku orgánů jsem opravdu rád, že tomu tak je. U nás jsme například přistoupili na přání osmdesátileté matky, která si přála darovat ledvinu svému šedesátiletému synovi. Oba jsme velmi důkladně vyšetřili a museli jsme konstatovat, že tato příbuzenská transplantace je možná i v tomto věku. I přes nejrůznější kritické hlasy jsme transplantaci nakonec provedli a nejenže to matce a synovi velmi pomohlo psychicky, ale oba jsou v pořádku již více než šest let. Biologický věk tedy opravdu v tomto případě není důležitý, podstatné je jen to, jak je na tom člověk fyzicky,“ dodává MUDr. Samlík.

Odběry ledvin jsou prováděny laparoskopicky, tedy tou nejmodernější metodou, takže dárce nemá po operaci žádnou velkou bolestivou jizvu, zkracuje se i doba rekonvalescence.

Transplantační centrum FNO je velmi specifickým pracovištěm, jehož hlavní úlohou je precizní a rychlá koordinace činnosti odběrových a transplantačních týmů složených z lékařů a středních zdravotnických pracovníků dalších klinik a oddělení, a to jak při diagnostice smrti mozku potenciálního dárce, tak i při vlastní odběrové nebo transplantační činnosti. Informace o potenciálních dárcích z regionálních zdravotnických zařízení přijímají koordinátoři TC, kteří mají nepřetržitou službu. Pacient, kterému byla jako prvnímu po založení tohoto centra v roce 1992 transplantována ledvina, žije již osmnáct let spokojeným a plnohodnotným životem.

×
PředchozíDalší
Načítání