07.05.2019

Stan proti melanomu v Ostravě

S lékaři  Kožního oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě se v úterý 14. května 2019 mohou lidé potkat také v Avion Shopping Parku. Od 10:00 do 18:00 hodin tam zájemcům ve Stanu proti melanomu zdarma zkontrolují znaménka i útvary, které na kůži objevili. Letošní vyšetřovací a preventivní akce probíhá pod mottem 50 odstínů melanomu a má upozornit na fakt, že tento nádor na kůži může mít pestrobarevný obraz. „Populace má zafixováno, že melanom je hnědá skvrna, která se vytváří na kůži nově nebo přeměnou mateřského znaménka. Takových útvarů je sice více než polovina, ale zbytek tvoří nádory tvaru uzlíku, a u některých z nich může převládat jiná barva než hnědá. Jedná se nejčastěji o růžovou, modrou, šedou, černou nebo kombinaci všech uvedených barev“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA, který preventivní akci založil.

„Ráda bych připomněla, že pokud melanom odhalíme v jeho počátečním stádiu, tak jej dokážeme zcela vyléčit. Ale  opravdu je  nutné přijít včas. Na místě bude připraveno pacienty vyšetřit 6 zkušených lékařů z Kožního oddělení FNO, kteří mají s tímto onemocněním mnoho zkušeností“, zdůraznila význam preventivní akce primářka Kožního oddělení FNO MUDr. Yvetta Vantuchová Ph.D.

Akce Stan proti melanomu je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Minulý rok onemocnělo maligním melanomem v ČR téměř 2700 osob, 110 z nich se poprvé dostavilo k lékaři již v pokročilém stádiu s metastázami. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže. Kampaň Stan proti melanomu v minulém roce odhalila 158 kožních nádorů z toho 47 melanomů.

stan