14.05.2014

Stan proti melanomu byl opět úspěšný

O vyšetření ve Stanu proti melanomu byl opět obrovský zájem!

V úterý 13. května proběhla v rámci prevence výskytu melanomu v ostravském nákupním centru Avion Shopping Park Ostrava již tradičně akce zaměřená na prevenci výskytu a včasného odhalení melanomu. Lékaři Kožního oddělení FN Ostrava vyšetřili v čase 10 – 17 hod. v mobilních ordinacích téměř 700 pacientů.

Mezi zájemci převažovaly ženy. „Celkově jsme vyšetřili 361 žen, 302 můžů a více než 30 dětí," uvedla po akci primářka Kožního oddělení FN Ostrava MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D. Zájemci o vyšetření se začali shromažďovat před stanem již od 8 hodiny ráno. Před zahájením akce byla před stanem několik desítek metrů dlouha řada zájemců o vyšetření. „Během dne jsme u 5 osob diagnostikovali melanom, u 18 kožní nádor bazaliom a u 23 osob byly nalezeny rizikové atypické pigmentové léze," doplnil Tomáš Oborný, tiskový mluvčí FN Ostrava.

V ambulanci pro kožní nádory a pigmentové névy s melanomovou poradnou, která je součástí Kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava a jejíž spádovou oblastí je celý Moravskoslezský kraj, je ročně diagnostikováno zhruba 170 nově vzniklých zhoubných kožních nádorů, melanomů. Právě sem posílají odborní nebo praktičtí lékaři pacienty, u nichž mají podezření na vznik tohoto kožního nádoru, nebo pacienty, u nichž byl již melanom histologicky diagnostikován.

„Melanomy, zhoubné nádory vycházející z pigmentových buněk, jsou nebezpečné především tím, že metastazují velmi časně a pacienti mnohdy přicházejí pozdě, to znamená v době, kdy již kromě nádoru na kůži jsou nádorové buňky přítomny i v jiných orgánech a tkáních," konstatuje MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D., primářka Kožního oddělení FNO. „Melanom se šíří nejprve horizontálně. Pokud pacient přijde v této počáteční fázi růstu nádoru a podstoupí operaci, je v podstatě vyléčen, protože nádorové buňky ještě nepronikly do krevních a lymfatických cév. Není-li však léčen, začíná po určité době melanom růst vertikálně a dochází k jeho metastatickému šíření. Přicházejí k nám pacienti, kteří s odborným vyšetřením dlouho otáleli, a melanom stihl dorůst do hloubky mnoha milimetrů. Pravděpodobnost, že nádorové buňky se již rozšířily a vytvářejí metastázy, je v tom okamžiku velmi vysoká. Proto klademe důraz na včasnou diagnostiku a adekvátní rozsah chirurgické léčby."

Mezi laickou populací stále ještě přetrvává představa, že melanomy vznikají pouze z mateřských znamének. „Z rizikových znamének vzniká přibližně čtyřicet procent melanomů, šedesát procent vzniká na kůži, kde nikdy žádné znaménko nebylo a od počátku se jednalo o melanom," konstatuje MUDr. Vantuchová. Jedním z rizikových faktorů pro vznik melanomu v dospělosti může být také to, že se člověk v dětství spálí na slunci. Proto lékaři doporučují ochranu před sluncem v podobě opalovacích krémů s ochrannými faktory a výběr vhodného oblečení, které chrání tělo před slunečními paprsky.

20140513_ZER_stan_avion_005