Špičková medicína se potkala se špičkovou vědou

Odborníci z Fakultní nemocnice Ostrava se letos už podruhé potkali s akademiky z VŠB –TU. Smyslem Medicínského start – up inkubátoru bylo  najít společnou cestu v oblasti výzkumu. Setkání v aule VŠB-TU otevřeli rektor VŠB-TU  Václav Snášel  a ředitel ostravské fakultní nemocnice Evžen Machytka. Shodli se na tom, že spolupráci obou sousedících institucí budou výrazně podporovat a  odborníky, kteří se do ní aktivně zapojí, ocení. Přednášejících se přihlásilo 18. Témata sice byla odborná, většině z nich ale porozuměl i laik.

Například Filip Tomanec z Centra pokročilých a inovativních technologií VŠB – TU ukázal, jak by se dala změnit technologie některých, pro pacienty omezujících, ortopedických pomůcek.

Selhání kovových implantátů je  tématem, na kterém pracuje skupina odborníků z Fakulty materiálového inženýrství . Monika Losertová  nabídla lékařům možnost analýzy  implantátů , které přestaly fungovat.

„Náš tým je schopen přesně zanalyzovat, proč k poškození implantátů z nejrůznějších materiálů, které má pacient v těle, došlo“ dodala.

Jan Roman z chirurgické kliniky FN Ostrava představil možnosti využití magnetu při laparoskopických operacích v dutině břišní a vyzval kolegy z univerzity ke spolupráci.  „Jedná se o soustavu magnetických úchytů, které jsou schopné fixovat jednotlivé nástroje ve stěně břišní. Momentálně v praxi nic takového neexistuje, jedná se o vývoj, ale poskytuje to hodně možností, jak si nástroje uchytit, jaké nástroje používat. V extrémním případě by to mohlo skončit tak, že bychom do dutiny břišní zavedli všechny nástroje jedním portem, kterým bychom pomocí magnetismu ovládali nástroje přes břicho pacienta“.

A ke spolupráci na vývoji pomůcek pro onkochirurgické zákroky vyzval i špičkový odborník v oblasti chirurgie, náměstek ředitele pro vědu a výzkum Petr Vávra.

A spolupráci nabídla zástupcům nemocnice i katedra informatiky. Odprezentovala ji  Martina Litschmannová.  „Ráda bych nabídla spolupráci při vizualizaci obrazů. Například možnost vizualizací lékařských snímků ve 3D prostoru i jejich digitální zpracování“.

A skloňovaným tématem byla taky infuzní hadice, která je ve zdravotnictví poměrně často využívána.   Tým Fakulty elektrotechniky a informatiky představil prototyp tzv. inteligentní zařízení, které by její délku zkracovalo anebo prodlužovalo tak, aby byla naprosto bezpečná a  nedostala se do kontaktu s kontaminovaným okolím.

Série přednášek trvala  téměř dvě hodiny a po jejím konci se o představených projektech ještě individuálně diskutovalo.

  • Click to enlarge dsc_0646.jpg
  • Click to enlarge dsc_0650.jpg
  • Click to enlarge dsc_0661.jpg
  • Click to enlarge dsc_0663.jpg
×
PředchozíDalší
Načítání