26.02.2014

Prostory plastické chirurgie prošly rekonstrukcí

Rekonstruovanou plastickou chirurgií ve FNO denně projde několik desítek pacientů

Centrum plastické chirurgie a chirurgie ruky FNO má za sebou rozsáhlou přestavbu ambulantního traktu v prostoru polikliniky. Výsledkem je podstatně vyšší úroveň komfortu jak pro pacienty, tak pro personál.

„Zvýšení komfortu představuje především oddělení operační části od převazové. Zrekonstruované prostory jsou nyní chodbou rozděleny do dvou bloků," vysvětluje MUDr. Bronislav Vřeský, primář Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky FNO. „Na pravé straně máme k dispozici dva velmi komfortní zákrokové sálky pro lokální výkony v místní anestezii. Součástí centra je rovněž operační sál pro tvrdý CO2 laser a také prostor pro aplikaci biostimulačního laseru. Trakt vlevo je určen pro převazovou a konzultační ambulantní činnost. Odděleny jsou i ambulance, takže není problém separovat pacienty. Výraznou změnou prošla také recepce, jejíž atmosféra je nyní srovnatelná s komerčními pracovišti podobného zaměření."

Během rekonstrukce byl zaveden také nový rezervační systém, díky němuž pacienti přesně vědí, kolikátí jsou v pořadí. „Díky tomuto systému máme detailní přehled o tom, kolika klientům se denně věnujeme. Průměrně jde o zhruba 80 pacientů denně," pokračuje primář centra specializujícího se na komplexní péči. Ve spolupráci s kožním oddělením FNO zajišťuje operativu benigních i maligních kožních nádorů, včetně následných pooperačních úprav, podílí se také na melanomové problematice. Věnuje se také biopsii sentinelových uzlin a následným operacím lymfatických uzlin. Kromě toho jsou zde prováděny plasticko-chirurgické výkony řešící problematiku krytí defektů měkkých tkání celého těla, které nejsou řešitelné obvyklými chirurgickými postupy, včetně rekonstrukčních výkonů po ablacích prsů. „Přibývá i bazální, drobné operativy. Stále častěji provádíme i drobné výkony, kterémi se v minulosti zabývali chirurgové v menších ambulancích na poliklinikách. Náš záběr je opravdu hodně široký, ale zaměřit se jen na jednu oblast by nebylo správné," podotýká MUDr. Vřeský s tím, že v roce 2014 se centrum chce zaměřit na zvyšování počtu mikrochirurgických výkonů, tkáňových rekonstrukcí prsou a také na konverzní operace transsexuálů, jimž se věnuje jako jediné pracoviště Moravskoslezského kraje.