06.11.2014

Poranění pánve – sympozium

Mezinárodní konference zaměřená na problematiku poranění pánve a zlomeniny pánevních kostí se bude konat 6. listopadu v ostravském hotelu Clarion „Těchto závažných zranění, která často končí smrtí, v současné době přibývá. Proto jsme sezvali odborníky z Evropy i Ameriky, abychom si vyměnili své zkušenosti," konstatuje doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc., primář Traumatologického centra FNO.

Konferenci organizuje Traumatologické centrum FN Ostrava ve spolupráci s VŠB-TU Ostrava, LF OU Ostrava a pod záštitou České společnosti úrazové chirurgie ČLS JEP. „Toto mezinárodní sympozium se bude zabývat tématikou závažných poranění pánve, a to nejen z medicínského hlediska, ale i z pohledu biomechanického inženýrství," pokračuje docent Pleva. „Jak už jsem zmínil, těchto závažných, život ohrožujících zlomenin neustále přibývá, a to nejen při dopravních nehodách, ale jde také o úrazy související se sportovní nebo i kriminální činností."

Mnoho takto těžce zraněných může i vykrvácet a zemřít na hemoragicko-traumatický šok. „Tato problematika je velice závažná, je třeba si uvědomit, že oblast pánve nepředstavuje jen zlomeniny pánevních kostí, ale také měkké tkáně, je zde uložen například konečník, ženské orgány a tak dále. To znamená, že poranění pánve se většinou dotýká více medicínských oborů," vysvětluje docent Pleva a akcentuje, že nejde jen o problematiku medicínskou, ale také technickou. „Stabilizace zlomenin pánve je velice zapeklitá věc. V rámci dlouhodobé úzké spolupráce s VŠB se snažíme vyvíjet nové osteosyntetické materiály, které se při rentgenování poraněné oblasti nechovají transparentně, to znamená, že na rentgenu nevytvářejí stín a umožňují nám tak celistvý pohled na sledovanou část těla. Proto na této konferenci budou prezentovány i výsledky nanotechnologie a bioinženýrství orientované na pevnostní analýzy zevních fixátorů, na nové materiály a jejich vlastnosti." A právě rozšířením o biomechanicko-technicky zaměřený přednáškový blok, v němž zkušení vědečtí pracovníci VŠB pod vedením prof. Strnadela přítomné seznámí s pevnostními analýzami používaných materiálů a s jejich materiálovými vlastnostmi, je velice přínosné.

Součástí konference bude i workshop soustředěný na přímé ukázky operačních technik. Účastníci se budou moci zapojit i do praktických nových aplikací operačních metod používaných při léčení zlomenin pánve, jichž přibývá v souvislosti se současným životním stylem spočívajícím v oblibě adrenalinových a extrémních sportů i rychlé jízdy na silných motocyklech. „V souvislosti s nimi přibývá vysokoenergetických úrazů a logicky i trvalých následků," poznamenává docent Pleva.

Hosty sympozia budou nejvýznamnější světoví úrazoví chirurgové, kteří se touto problematikou dlouhodobě zabývají. „Přednášet budou profesoři z úrazové chirurgie a ortopedie z Německa – prof. Pohleman, prof. Rommers a prof. Rueger, dále pak prof. Donchenko a prof. Abakirov z Ruska, prof. Berdingin z Uralského institutu, dr. Ravalgin z Brazílie, kolegové z Polska a Slovenska, kteří si s námi budou vzájemně vyměňovat zkušenosti s novými operačními postupy a nejmodernějšími metodami léčby těchto závažných poranění," uzavírá docent Pleva.


×
PředchozíDalší
Načítání