06.08.2013

Onkologii rozzářily obrázky

Onkologická klinika Fakultní nemocnice Ostrava se o prázdninách rozzářila obrázky, které pro ni v rámci projektu Veselá čekárna namalovali žáci Základní školy Karla Pokorného v Ostravě-Porubě pod vedením učitelky Martiny Dostálové. Děti vytvořily celkem 33 prací inspirovaných cirkusem, květinami, avantgardou i příjemnými zákoutími. „Jde nám o to, aby se pacienti při čekání na vyšetření cítili příjemně. I proto jsme se s pedagogy domluvili na tom, aby obrazy byly co nejpestřejší a působily optimisticky," říká Tomáš Oborný, tiskový mluvčí nemocnice.

S myšlenkou, aby umění malých tvůrců proteplilo atmosféru kliniky, přišla sestra Janka Šolcová, která zde pracuje, pod některými z obrázků je jako autorka podepsána její dcera Sára. Dnes už kresby visí na oddělení, v denní místnosti, na chodbách, v čekárnách a na recepci kliniky.

„Už když jsme s kolegyněmi obrázky věšely, setkaly jsme se s pozitivními reakcemi pacientů, pro které jsou pestré malůvky příjemným zpestřením zde stráveného času. Všichni chválí, že to vypadá moc hezky, vesele," usmívá se Janka Šolcová a dodává, že onkologická klinika nebyla prvním pracovištěm ve fakultní nemocnici, s nímž škola spolupracuje. Premiéru si žáci odbyli tvorbou pro dětskou kardiologii.