05.08.2021

Novomanželé darovali knihy předčasně narozeným dětem

Knihovna Jednotky intenzivní a resuscitační péče pro novorozence Oddělení neonatologie FN Ostrava je plná nových pohádek. Postarali se o to novomanželé Žižkovi. Více než 60 svatebčanů požádali, aby jim namísto kytice pro nevěstu přinesli k obřadu knihu pohádek. Tímto rozhodnutím chtěli podpořit čtení rodičů dětem v inkubátorech.

Čerstvá novomanželka Mgr. Lenka Žižková pracuje jako sestra na Jednotce intenzivní a resuscitační péče pro novorozence dva roky. Když plánovali s manželem svatbu, rozhodli se, že se pokusí zaplnit velmi často prázdnou knihovničku. „Dali jsme do pozvánek, že prosíme svatebčany, aby místo kytice přinesli dětskou knížku ke čtení. Pár lidí zavolalo, jaká knížka by to měla být, ale konkrétní seznam jsme neudělali,“ popsal průběh netradiční svatební výzvy manžel Dalibor, a jeho žena ještě doplnila: „Specifikovali jsme, aby to byly české pohádky, a aby se z nich dalo dlouho číst. No a předání probíhalo tak, že nám přímo u obřadu, když nám gratulovali, dali místo kytice tašku s knížkou.“

050821-image001

Nápad obdarovat knihou s věnováním a speciálním razítkem každé nezralé dítě vzešel před časem od staniční sestry Jednotky intenzivní a resuscitační péče Mgr. Veroniky Petrášové. „Čtení je nejlepší podpora vývoje nezralého novorozence. Hlas rodiče je pro děti velice přirozený, příjemný. Když jim čtou po dobu jejich pobytu v inkubátoru, je to jejich jakási první vazba,“ vysvětlila, proč rodiče motivuje k tomu, aby čas prožitý u inkubátoru svého potomka vyplnili čtením.

050821-image002

Manželé Žižkovi svým nápadem inspirovali další novomanžele. Knihu se speciálním razítkem FN Ostrava tak dostane každé dítě, které musí první dny života strávit na Jednotce intenzivní a resuscitační péče pro novorozence a následně na Stanici intermediární péče. Za první pololetí letošního roku tady pečovali o 429 dětí, z nichž 51 mělo porodní váhu pod 1500 g.


×
PředchozíDalší
Načítání