01.11.2016

LDN Klokočov prošla rekonstrukcí

Léčebna dlouhodobě nemocných v Klokočově, která je detašovaným pracovištěm Fakultní nemocnice Ostrava, prošla v posledních dvou rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací, jež byla financována ze Švýcarských fondů a doposud pokračuje. „Byla provedena rekonstrukce ubytovacích prostorů pro rodinné příslušníky pacientů, kde díky nově vybudovanému výtahu mohou pobývat také imobilní návštěvníci. Kromě toho prošlo rozsáhlou rekonstrukcí i pracoviště vodoléčby, pro relaxaci a audiovizuální stimulaci pacientů byla vybudována solná jeskyně. Pokračovali jsme i v rozdělování pokojů na menší s menším počtem lůžek. Ve všech pokojích byla vyměněna lůžka za nová, elektronicky polohovatelná včetně matrací se zvýšenou antidekubitární ochranou. Máme také nová speciální lůžka pro pacienty s demencí, která lze snížit až k zemi a zabránit tak zranění neklidného člověka jeho pádem z lůžka. Pokoje jsme vybavili i novými nočními stolky a televizemi, pracoviště rehabilitace má nová vyšetřovací a masážní lehátka. Všechny zmíněné změny pacienti kvitují s potěšením, je vidět, že jsou spokojeni.”

Úpravy se týkaly také nevyužitých společenských prostor, které byly přestavěny na čtyři víceúčelové místnosti. „Jedna z nich je určena k sociální aktivizaci pacientů, v další je pracoviště rehabilitace vybavené závěsným rehabilitačním zařízením Redcord. Ve zbývajících dvou je pracovna pro konziliárního lékaře a malá společenská místnost s knihovnou pro pacienty. Kompletně byla zrekonstruována rovněž jídelna, takže vznikly dva samostatné prostory,” pokračuje MUDr. Stolička a upozorňuje na vzrůstající počet pacientů, kteří se bez následné péče neobejdou. „Zásadním problémem začíná být nedostatek lékařů – geriatrů. Geriatr je v podstatě  praktický lékař zaměřený na seniory, který musí mít komplexní vzdělání a jenž pacienta musí vnímat jako celek se všemi jeho neduhy a potížemi. Stejně tak specifická je i následná péče, která má rovněž komplexní charakter. Nejde jen o péči léčebnou, ale také ošetřovatelskou – ošetřujeme rány, dekubity. Provádíme i rehabilitaci pacientů, která zahrnuje ergoterapii, léčebnou tělesnou výchovu, fyzikální terapii zahrnující  celé spektrum fyzikálních procedur, včetně parafinových zábalů, elektroléčby, magnetoterapie, ultrazvuku, vodoléčby, laserterapii a další. A nejen to. Našim klientům je k dispozici sociální pracovník, jenž komunikuje i s jejich rodinnými příslušníky a napomáhá při řešení problémů v sociálním zázemí seniorů. Jde o to, abychom nejen pomohli obnovit zdraví klienta, ale abychom zajistili také to, aby péče o něj v domácím prostředí neselhala. Dokážeme dát jeho blízkým odborný náhled na to, jestli jsou schopni vlastními silami péči o seniora zvládnout. Pokud máme indicie, že se kvalitní domácí péči nepodaří zajistit, nabídneme pacientovi sociální lůžko, případně se snažíme edukovat jeho rodinu, jak postupovat dál,” uzavírá MUDr. Stolička s tím, že v Léčebně pro dlouhodobě nemocné v Klokočově je k dispozici 140 lůžek zdravotních a 20 sociálních. Ročně zde bývá hospitalizováno kolem 840 pacientů, jejichž průměrný věk se v posledních letech zvýšil a nyní se pohybuje okolo 80 let. V letošním roce se využití lůžkového fondu v léčebně pohybuje u zdravotních lůžek kolem 85 procent, u sociálních lůžek je to zhruba 94 procent.