Kognitivní centrum FN Ostrava otevírá semináře pro lidi pečující o své blízké

Tým Kognitivního centra Neurologické kliniky FN Ostrava a LF OU připravil vzdělávací semináře pro „neformálně pečující“. Tedy pro ty, kteří se v domácím prostředí starají o své blízké v dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu. Jedná se například o pacienty po cévních mozkových příhodách, vážných úrazech i o pacienty s počínajícím neurodegenerativním onemocněním. První z bezplatných seminářů proběhne koncem dubna.

Nová služba vznikla hlavně na základě zkušeností zdravotníků, kteří se v centru pravidelně setkávají nejen s nemocnými, ale i s jejich rodinnými příslušníky. „Zjistili jsme, že pečující laici velmi často vůbec neví, jak mají se svými blízkými, o které se rozhodli starat v domácím prostředí, pracovat. My jim chceme ukázat postupy, doporučení i poskytnout materiály, které jsou přímo určené na trénink paměti,“ přibližuje náplň seminářů PhDr. Vladěna Jaremová, psycholožka Kognitivní centra a připomíná: „Nezapomínejme, že tito lidé mohou mít i poruchy vůle a musíte je ke každé aktivitě motivovat. Formy a způsoby té motivace se také budeme snažit zájemcům v semináři předat.“ Ideální je podle odborníků pracovat s cvičeními na trénování paměti 15 minut denně, minimálně 3krát týdně.

Přibližně devadesátiminutové semináře se budou konat zatím jednou měsíčně. První setkání je naplánováno na 29. 4. 2024 od 13 hodin. Zájemci o účast v kurzu se ale musí přihlásit předem. A to buď telefonicky na čísle 597 373 084 nebo na e-mailové adrese: kognitivnirehabilitace@fno.cz.

Kognitivní centrum sídlí ve 4. patře Polikliniky FN Ostrava. Denně v něm probíhají skupinové terapie pro lidi s poruchami kognitivních funkcí mozku, ale také screeningová vyšetření, která napomáhají tyto poruchy odhalit a diagnostikovat. Léčebný tým tvoří lékaři, psychologové, všeobecné sestry i ergoterapeuti.

Podívejte se i na zajímavé video ze Dne otevřených dveří Kognitivního centra:  https://youtu.be/_kqhWiHtquM.