26.03.2024

Farmaceuti FN Ostrava připraví ročně více než 7 500 individuálních léčivých přípravků

Farmaceuti Fakultní nemocnice Ostrava, kteří zajišťují nepřetržitý lékárenský provoz, zpracují ročně téměř 200 tisíc receptů. V nedávno zrekonstruovaném zázemí lékárny zároveň připraví více než 35 tisíc přípravků s obsahem cytostatik a dalších 7 500 individuálních léčivých přípravků. Jako jediní v Moravskoslezském kraji zajišťují výrobu i tak zvané parenterální výživy, která se aplikuje infuzí přímo do žíly. 

Lékárna FN Ostrava má tři výdejní místa, ve kterých pracuje 71 zaměstnanců. „Máme 26  lékárnic a lékárníků, 22 farmaceutických asistentek a asistentů, a 23 dalších pracovníků, bez kterých bychom ročně nebyli schopni nepřetržitý provoz zajistit,“ přibližuje provoz vedoucí lékárník Mgr. Petr Bašanda. V laboratoři, která je vybavena i boxem s laminárním prouděním vzduchu, se vyrábí léčiva v nejrůznějších formách. „Jsou to nejen kapsle, ale také prachové směsi, čípky a roztoky. Masti plníme díky speciálnímu přístroji do obalů, které zajistí komfortnější dávkování přípravku,“ dodává magistr Bašanda.

Lékárna rovněž zajišťuje individuální dovoz přípravků pro léčbu vzácných onemocnění, které nejsou v České republice běžně distribuovány.

Pracovníci Lékárny FN Ostrava se letos aktivně připojí ke Světovému dni nemocniční farmacie, který připadá na 27. března. K širokému spektru volně prodejných léčiv, doplňků stravy, nutričních přípravků, ucelené řady léčebné kosmetiky nebo sortimentu dentální hygieny poskytnou nejen farmakoterapeutickou konzultaci, rady a doporučení, ale navíc také 15 % slevu. Ale jen na volně prodejný sortiment. Sleva se netýká doplatku za léky na předpis.


×
PředchozíDalší
Načítání