05.12.2023

FN Ostrava zorganizovala setkání dětských stomických pacientů a jejich rodin

Na Klinice dětského lékařství FN Ostrava se setkali dětští stomičtí pacienti a jejich rodiny. Zdravotničtí specialisté zorganizovali tuto schůzku proto, aby si účastníci mohli předat zkušenosti s péčí o dítě, které má stomii, tedy umělý vývod.

Na setkání přišel i Kamil Kocourek, tatínek dnes dvaadvacetiletého Jakuba, který se narodil se zkráceným střevem. „Stomický tým ve fakultní nemocnici nám tehdy strašně hodně pomohl. Poskytl nám řadu důležitých informací. Samozřejmě ze startu byly komplikace, než jsme přišli na to, jak se o syna správně starat. Od čtyř let ale nemá vývod a funguje úplně normálně,“ komentoval Kamil Kocourek. Jeho syn, dnes už dospělý muž, s ním souhlasil: „Teď nemám žádné problémy. Čím jsem starší, tím je to větší pohoda.“

Největším přínosem celé akce bylo to, že rodiče si mezi sebou vyměnili informace týkající se péče a ošetřování dětských stomiků. Vše navíc mohli konzultovat s lékařkou MUDr. Alicí Bosákovou, Ph.D. a dětskou stomickou sestrou Bc. Blankou Pupíkovou. Rodiny mladších dětí povzbudilo i setkání s bývalými, dnes už dospělými, pacienty. „Mohli se přesvědčit, že po rekonstrukční operaci tito lidé pak v dospělosti vedou život zdravého člověka,“ říká doktorka Bosáková, která v roce 2001 stála u založení dětské stomické ambulance ve FN Ostrava. Dodnes funguje a je otevřena každé první úterý v měsíci. V současnosti eviduje zhruba devadesát pacientů.

Podle doktorky Bosákové se péče o stomiky z řad dětí za posledních zhruba dvacet let velmi významně změnila: „V roce 2001 byly pomůcky velmi špatné. Byly velké sáčky, které dětem sahaly od bříška prakticky až po paty. Postupně se situace na trhu zlepšila, vytvořily se velmi malé sáčky, které u oblečených dětí nejsou vidět. Mohou s tím dělat veškerou dětskou činnost,“ doplňuje.

O děti s umělým vývodem pečuje dětská stomická sestra Blanka Pupíková už 15 let. „Je to pro mě velmi povzbuzující práce. Zvlášť když vidím ty výborné výsledky. Všem rodičům bych chtěla vzkázat, že pokud se jejich dítě narodí s tímto zdravotním problémem a lékaři budou muset založit stomii, tak že na to nebudou sami. Bude tady při nich stát lékař a stomická sestra a povedeme je,“ dodává na závěr.

Podívejte se i na zajímavé video natočené při setkání: https://youtu.be/ed8WtVIjKgw.


×
PředchozíDalší
Načítání