02.11.2018

Nová výzdoba dětského oddělení Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie

Postavy z pohádek i reálie Ostravy nově zdobí chodby, vyšetřovnu i pokoj na dětském oddělení Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie. Vrchní sestra Romana Vrátná spolu s přednostkou Zdeňkou Němečkovou Crkvenjaš oslovily loni na podzim Nadaci Zdeňky Žádníkové. A ta se po jarní návštěvě oddělení rozhodla, že jej pomůže zútulnit.Teď je to podle jejích slov nejhezčí dětské popáleninové centrum v republice.

Za nás se pohybuje ta sponzorská částka přes 200 tisíc korun. Ještě vám přijdou hry a hračky od společnosti Pexi , abyste měli dovybavenou hernu. My, když už můžeme, tak uděláme takový all inclusive balíček. Dárky pro děti, ale i pro vás, sestřičky, abyste se i vy tady cítily dobře a stejně šťastně barevně, jako jsou ty zdi“, řekla předsedkyně správní rady nadace Zdeňka Žádníková.

O tom, co bude na stěnách rozhodovali lékaři i sestry. Jejich nápady pak zpracoval a uvedl do života výtvarník Libor Škrlík .

„Pan Škrlík ráno něco nakreslil, ale do večera to vypadalo jinak. Třeba ráno to byly rybičky a do večera z toho byly lentilky“.  Přiblížila jeho měsíční práci vrchní sestra kliniky Romana Vrátná.

Ty nástěnné instalace jsem asi měsíc a půl připravoval doma a další asi měsíc jsem strávil tady. S Nadací Zdeňky Žádníkové spolupracuji 12 let, ale dětská oddělení jsem zdobil ještě v době, kdy jsem učil na základní škole a do nemocnic chodil o víkendech“ doplnil při předání své práce  Libor Škrlík.

Dětské oddělení Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie má 12 lůžek. A většinou jsou všechna obsazená.

„Nejčastěji hospitalizované děti mají mezi jedním a druhým rokem. A nejčastější příčinou je opaření horkou vodou, kávou, čajem nebo polévkou. A může za to chvilková nepozornost dospělých. Ročně je na oddělení hospitalizováno přibližně 150 takto zraněných dětí“, připomněl primář Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Ladislav Petráš.

{gallery}novinkytz/popaleninove-centrum{/gallery}