11.08.2022

110 let Fakultní nemocnice Ostrava přibližuje putovní výstava v Avion Shopping Parku Ostrava

Výstava, která přiblíží historii i současnost největšího zdravotnického zařízení v Moravskoslezském kraji, bude k vidění od neděle 14. srpna 2022 v prostorách Avion Shopping Parku Ostrava. Právě v tento den totiž uplyne 110 let od otevření Epidemické nemocnice v katastru obce Zábřeh nad Odrou, která se stala základem dnešní Fakultní nemocnice Ostrava.

Výstava na 6 oboustranných velkoformátových panelech přibližuje nejen základní historická fakta, ale nabízí také portréty těch, kteří se o rozvoj nemocnice v uplynulých 110 letech výrazně zasloužili. V době otevření měla 3 pavilony s 59 lůžky, která byla určena pro, jak popisují dobové dokumenty, nakažlivě nemocné. „Při koncipování této putovní výstavy jsme se zaměřili také na příběhy našich úspěšně vyléčených pacientů. Obrovský pokrok medicíny pak dokumentuje kontrast dobových fotografií s nejmodernějšími vyšetřovacími přístroji,“ nastínila obsah výstavy Ing. Hana Maiwaelderová, vedoucí Oddělení marketingu FN Ostrava.

Výstava je součástí oslav, které mají připomenout 110letou historii dnes jednoho z největších a nejprestižnějších zdravotnických zařízení v České republice. „Na panelech je zachycen rozvoj nemocnice, která se dnes díky svému personálnímu i přístrojovému vybavení může směle srovnávat s podobnými zařízeními ve vyspělých evropských zemích,“ uvedl MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FN Ostrava.

Výstavní panely budou v areálu Shopping Parku Ostrava k vidění do 9. září 2022. Poté se přestěhuje do areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity na ulici Syllabova 19, v Ostravě – Zábřehu. Právě tam se v sobotu 10. září uskuteční hlavní společná oslava 110. výročí založení fakultní nemocnice, jejíž součástí bude bohatý program pro celou rodinu.