Speciální sanitka převáží nejmenší pacienty na Oddělení neonatologie FN Ostrava

Speciálně upravená sanitka Zdravotnické záchranné služby MSK převáží zhruba 300 novorozenců ročně z porodnic celého Moravskoslezského kraje do Fakultní nemocnice Ostrava. Odborníci z Oddělení neonatologie, které spolu s týmem Gynekologicko-porodnické kliniky tvoří jedno ze 12 perinatologických center v ČR, zde dětem poskytují špičkovou péči.

V případě, že novorozenec vyžaduje péči, kterou není možné poskytnout na běžném oddělení fyziologických novorozenců dané porodnice, kontaktuje dětský lékař daného oddělení lékaře Oddělení neonatologie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Převoz miminka je pak zajištěn speciální sanitkou určenou k přepravě novorozence, která je vybavena inkubátorem, ventilační, infusní a další technikou,“ popisuje primářka Oddělení neonatologie FN Ostrava MUDr. Hana Wiedermannová.

IMG_3640

Samotný převoz je někdy velké drama. Zejména, pokud se miminko převáží ze vzdálenějších nemocnic, například z Třince nebo Krnova, odkud je to do fakultní nemocnice 50 kilometrů. Dítě bývá napojeno na přístroje, je velmi slabé a každá minuta a sebemenší pohyb u novorozence hraje významnou roli. Lékaři a sestry z Oddělení neonatologie tak spěchají speciální sanitkou pro malého pacienta zhruba třistakrát ročně. „V roce 2018 to bylo 264 novorozenců, v roce 2019 jsme přijali do péče 309 novorozenců a za období prvních osmi měsíců letošního roku již 187 novorozenců,“ dodává primářka Wiedermannová.

IMG_3649

Pokud to zdravotní stav maminky dovoluje a chce být převezena spolu s miminkem, je potřeba, aby se domluvil lékař porodnice, kde maminka porodila, s lékařem Perinatologického centra FN Ostrava. „Vždy se snažíme vyjít vstříc, aby maminka mohla být se svým dítětem. Na návštěvy pouštíme i tatínky,“ uzavírá primářka Wiedermannová.

IMG_3643

Do spádové oblasti Perinatologického centra FN Ostrava patří okresy Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Bruntál, Opava a Ostrava. Centrum poskytuje špičkovou péči předčasně narozeným dětem, pečuje o patologické donošené i nedonošené novorozence se stabilizovanými životními funkcemi, kriticky nemocné novorozence se selhávajícími vitálními funkcemi, o novorozence s vrozenými vývojovými vadami nebo s nízkou porodní váhou a jinými problémy vyskytujícími se v novorozeneckém věku.