Oční klinika má novou vyšetřovací digitální kameru pro dětské pacienty

Přenosnou digitální kameru, která dokáže naprosto přesně odhalit případné změny na sítnici u předčasně narozených dětí, začali používat lékaři z Centra pro děti s vadami zraku Oční kliniky FN Ostrava. S její pomocí teď v rámci screeningu dětí, které se narodily před 32. týdnem a s porodní hmotností nižší než 1500 gramů, uvidí i ty nejdrobnější detaily na sítnici. Kamera ale dokáže odhalit i dědičná anebo vrozená onemocnění.

Primář Centra pro děti s vadami zraku MUDr. Juraj Timkovič, Ph.D., se se svými malými pacienty a jejich rodiči setkává převážně v ordinaci. Pravidelně ale dochází i na Jednotku intenzivní pediatrické péče Oddělení neonatologie FN Ostrava, kde vyšetřuje sítnici všem předčasně narozeným dětem. Teď nově s pomocí digitální kamery Icon Phoenix.Hlavní devizou nového přístroje je ve srovnání s konkurencí to, že umožňuje i angiografii. Tedy kontrastní vyšetření cév nezralých novorozenců. A kamera má i mnohonásobně vyšší rozlišovací schopnost,“ upřesnil primář Timkovič.

ocni_pristroj_1

Je to úžasné, jsem moc ráda, že je o malého tak dobře postaráno i díky novým technologiím. Ale vím, že bez vás by to nešlo,“ neskrývala radost Petra Vážná, jejíž předčasně narozený syn Oliver byl prvním dětským pacientem, kterého doktor Timkovič novou kamerou vyšetřil.

ocni_pristroj_3

V ambulancích Centra pro děti s vadami zraku, které je nejvyšším pracoviště svého druhu v Moravskoslezském kraji, ročně provedou zhruba sedm tisíc vyšetření. „Největší část z nich představují děti s nerozpoznanými vadami zraku, vývojem šilhání a tupozrakostí. Nemalou část klientely však představují ty nejmenší, předčasně narozené děti, které jsou ohroženy postižením sítnice s možným vývojem těžkého zrakového postižení nebo i slepoty obou očí,“ doplnil primář Timkovič.

ocni_pristroj_2

Centrum pro děti s vadami zraku je zároveň i školícím pracovištěm, podílí se na výchově nových ortoptických sester, biomedicínských inženýrů a v neposlední řadě na specializaci očních lékařů pro diagnostiku a léčbu šilhání u dětí a dospělých.

×
PředchozíDalší
Načítání