08.07.2020

Novými metodami léčí inkontinenci ve FN Ostrava

Lékaři z Urologické kliniky FN Ostrava provádějí jako jedni z mála v republice speciální zákroky, které pomohou vyřešit u mužů problémy s inkontinencí a u žen s častým močením. Obě metody  sice vyžadují operační zákrok v anestezii, poskytují ale naději na podstatné zlepšení stavu i u pacientů, u nichž selhává léčba pomocí léků.

Někteří muži mohou po léčbě nádoru prostaty trpět inkontinencí. Pomocí operačního zákroku je však lékaři z Urologické kliniky FN Ostrava umí tohoto problému zbavit. Jedná se o voperování umělého svěrače močové trubice, který dokáže z velké části nahradit roli fyziologického svěrače.

IMG_53281

Celý silikonový systém je složený ze tří částí. Je uložený v těle a pacient o něm v podstatě neví. Systém zajišťuje udržení moči v močovém měchýři, pacient jej může jednoduše deaktivovat ve chvíli, když se potřebuje vymočit,“ přiblížil ve stručnosti výjimečnou metodu přednosta Urologické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Jan Krhut, Ph.D. V České republice tento zákrok provádí jen pražská Všeobecná fakultní nemocnice, Thomayerova nemocnice a FN Brno.

Urologická klinika FN Ostrava nově zavádí i metodu tzv. sakrální neurostimulace. Má pomoci ženám, které trpí častým močením a unikáním moči a léčba pomocí medikamentů nezabírá. „Metoda spočívá v tom, že do křížové kosti, kde jsou kořeny nervů, řídící činnost močového měchýře, voperujeme generátor. Ten vydává impulsy, a tím ovlivňuje činnost močového měchýře,“ popisuje docent Krhut.

aeos

Metoda byla vhodná i pro Soňu Mikovou. „Úplně se mi teď změnil život. Urologickými problémy trpím od mládí, lékaři vyzkoušeli několik metod, ale až neurostimulátor mě mých problémů naprosto zbavil. Jediné co nesmím, je skákat padákem a potápět se. To mi ale opravdu vůbec nevadí,“ říká usměvavá šedesátnice. Voperované zařízení pracuje na podobném principu jako kardiostimulátor, který řídí chod srdce pomocí elektrických impulzů. Tuto metodu provádí v České republice vedle Urologické kliniky FN Ostrava jen FN v Motole.


×
PředchozíDalší
Načítání