FN Ostrava otevřela oddělení pro ženy s rizikovým těhotenstvím

 

Součástí Gynekologicko-porodnické kliniky FNO je nově i oddělení pro ženy s rizikovým těhotenstvím, které už nemohou být dále léčeny ambulantně a je nutná hospitalizace. Jedná se například o těhotné s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, poruchami ledvin a jater.  Na nově vybudovaném oddělení mají zajištěnu vysoce odbornou specializovanou péči.

„Moravskoslezský kraj má od ledna k dispozici jedno z nejmodernějších perinatologických center v Česku s kapacitou až 2700 porodů ročně, připomněl při slavnostním otevření ředitel FNO MUDr. Jiří Havrlant, MHA a dodal, že otevřením samostatného oddělení rizikového těhotenství reaguje nemocnice na stále zvyšující se počet rizikových těhotenství.

Tři nadstandardní a čtyři dvoulůžkové pokoje mají vlastní koupelnu i wc a jsou vybavené monitorovací technikou.

  • Click to enlarge dsc_2648.jpg
  • Click to enlarge dsc_2659.jpg
  • Click to enlarge dsc_2665.jpg
  • Click to enlarge p4040035.jpg
  • Click to enlarge p4040038.jpg

Vznik nového oddělení byl nutný s ohledem na stále stoupající počet rizikových těhotenství a předčasných porodů. Nejčastěji pečujeme o těhotné se zpomaleným růstem plodu a nedostatečnou funkcí placenty nebo o ženy, kterým hrozí předčasný porod“. Přiblížil nové oddělení pověřený přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO MUDr. Jaroslav Klát Ph.D.

Péče o riziková těhotenství probíhá v úzké spolupráci s odborníky z neonatologie, lékaři prenatální diagnostiky či dětské kardiologie. V naší porodnici se loni narodilo více než 2400 dětí, z toho 440 s hmotností pod 2500g. A jen za první tři měsíce letošního roku se před 37.týdnem těhotenství narodilo 116 dětí a 25 z nich mělo porodní hmotnost nižší než 1500 gramů. „ Na Oddělení neonatologie teď máme dítě narozené ve 24.týdnu těhotenství s porodní váhou 490 gramů, nyní má již 6 týdnů a váží 860g. Dýchá s pomocí přístroje, je na plné stravě, bez potřeby infusní výživy a dobře prospívá.“ Popisuje jeden z případů primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová.

Nové oddělení je součástí jediného perinatologického centra v Moravskoslezském kraji a vzniklo v prostorách bývalého Oddělení intermediární péče, které se přestěhovalo do nedávno otevřeného pavilonu Péče o matku a dítě. Díky jeho otevření se tak teď navýší i kapacita lůžkového oddělení šestinedělí, kde byly dosud některé nastávající maminky hospitalizovány.

×
PředchozíDalší
Načítání