05.03.2020

Výjezdové týmy k pacientům s podezřením na koronavirus máme připraveny

Na Klinice infekčního lékařství FN Ostrava je od dnešního rána připravena sestra, která v případě nahlášení podezření na koronavirus vyjede za pacientem domů s osobními ochrannými pomůckami a odběrovou soupravou. „Sestra je v pohotovosti od 7 do 19 hodin. Výjezd indikuje epidemiolog, který kontaktuje Zdravotnickou záchrannou službu. Sanitka s řidičem vyzvedne sestru mající pohotovostní službu na Klinice infekčního lékařství a společně vyjedou za pacientem,“ popsala postup výjezdu vrchní sestra kliniky Bc. Šárka Kumorová. 

V současné době platí, že pacienti, kteří mají příznaky chřipkového onemocnění, volají na tísňovou linku 112, případně 155. Operátor v Centru tísňového volání je  přepojí na službu konajícího epidemiologa. Ten pak podle pacientem popsaných příznaků rozhodne, zda se jedná o podezření na koronovairus a je nutné za nemocným vyslat výjezdovou sestru z Kliniky infekčního lékařství. Ta v případě výjezdu s odebraným vzorkem přijede zpět do Fakultní nemocnice Ostrava. Vzorek je následně přepraven do Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě jejich přepravní službou. Výsledek vyšetření je znám do několika hodin.  

Koronavirus - Sestra

Pokud ale výjezdová sestra na místě zhodnotí, že pacientův stav vyžaduje hospitalizaci, kontaktuje rychlou záchrannou službu, která pacienta přiveze k nám na Kliniku infekčního lékařství. V současné době jsme pro tyto pacienty vyčlenili oddělení s 6 dvoulůžkovými pokoji. Na stanici se dostanou samostatným výtahem bez kontaktu s dalšími nemocnými,“ doplnil postup přednosta Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava doc. MUDr. Luděk Rožnovský, Ph.D.

{gallery}novinkytz/koronavirus-sestra{/gallery}

Na Klinice infekčního lékařství FN Ostrava bylo zatím hospitalizováno 9 pacientů, všichni s negativním výsledkem vyšetření na nový koronavirus. Všichni odjeli buď sanitním anebo vlastním vozem domů, někteří z nich pokračují v domácí karanténě podle doporučení epidemiologa. Pokud by v laboratořích Zdravotního ústavu u některého z odebraných vzorků koronavirus prokázali, je předpoklad, že pacient bude převezen na Infekční oddělení do Nemocnice Na Bulovce.


×
PředchozíDalší
Načítání