FN Ostrava i další zdravotnická zařízení v kraji musí výrazně omezit neakutní výkony

Epidemiologická situace v Moravskoslezském kraji se výrazně zhoršila. Jen za včerejšek přibylo v regionu 1 295 případů s nově prokázaným onemocněním COVID-19. A extrémní nárůst covid pozitivních pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči, zaznamenala také všechna zdravotnická zařízení v kraji, včetně FN Ostrava. Její vedení proto rozhodlo, že postupně navýší počet lůžek, vyhrazených jen pro tyto pacienty, ale zároveň musí přistoupit k výraznému omezení neakutních výkonů.

FN Ostrava, jako páteřní nemocnice regionu, garantuje občanům poskytnutí specializované a superspecializované péče. Aby ji ale mohla zodpovědně zajistit, musí provést několik opatření. V covid jednotky se od 18. prosince změní například lůžková část Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie a následovat ji bude Oční klinika a Kardiovaskulární oddělení.

covidpece2

Žádám tímto všechny obyvatele našeho regionu o pochopení a shovívavost. Zdravotníci Fakultní nemocnice Ostrava jsou i v této extrémní situaci připraveni ošetřit všechny, jejichž zdravotní stav to bude akutně vyžadovat. Apeluji ale na vás, abyste při svých aktivitách mysleli i na to, že pozornost zdravotníků teď musí být upřena hlavně k těm, kteří jejich vysoce specializovanou pomoc potřebují bezodkladně. Uvědomte si prosím, že koronavirus způsobuje v mnoha případech nenadálé a velmi vážné zdravotní problémy, které vyžadují okamžitou nemocniční péči. Současně však musí lékaři zasahovat u náhlých srdečních či mozkových příhod a dalších život bezprostředně ohrožujících diagnóz,“ přiblížil aktuální situaci ředitel největší nemocnice v Moravskoslezském kraji MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

Vedení FN Ostrava aktuální epidemiologický vývoj v regionu nepřetržitě sleduje a všechny kroky, které mají vést k plynulému zajištění akutní zdravotní péče v kraji, konzultuje s vedením MSK. Také nemocnice, které kraj spravuje, hlásí v posledních dnech výrazný nárůst covid pozitivních pacientů ve vážném stavu a podobně jako FN Ostrava omezují péči, která snese odklad.

covidpece3

Prosím, buďme opatrní na sebe i své okolí. Denně sleduji vývoj epidemiologické situace, denně sdílím na svých sociálních sítích aktuální čísla a denně si říkám, že jsme málo důslední. Navyšující se počet pozitivně testovaných i hospitalizovaných nemocných o tom svědčí. Každý z nás může přispět k tomu, aby to otravné koronavirové období skončilo. Omezme sociální kontakty, dbejme na všechna hygienická opatření, buďme obezřetní. Rozhodně také doporučuji využít možnost nechat se zdarma otestovat. Je to jeden z klíčových způsobů, jak šíření viru omezit,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.

Všechna zdravotnická zařízení v kraji jsou i v této předvánoční době ve stavu plné pohotovosti. Pokud ale budou muset pečovat o pacienty, kteří si svůj zdravotní problém zavinili například vlastní nezodpovědností, bude péče o ty, kteří ji opravdu potřebují, značně problematická.