24.06.2010

Fakultní nemocnice Ostrava pořádá prestižní kurz pro neurochirurgy nejen ze středoevropského regionu

"To, že nám bylo nabídnuto tuto akci stejně jako v loňském roce organizovat, je prestižní záležitost," říká MUDr. Radim Lipina, Ph.D. "O kurz byl takový zájem, že jsme museli několik zájemců odmítnout.

Kurzu, který je určen neurochirurgům nejen ze středoevropského regionu, se zúčastní také posluchači ze zahraničí. Ti absolvují jak teoretickou část, tak část praktickou, při níž budou moci sledovat neurochirurgy FNO při endoskopických operacích hydrocefalu.

„Například při chronickém hydrocefalu dětí se mozkové dutiny vlivem hromadícího se mozkomíšního moku chronicky rozšiřují a tlačí na mozkovou tkáň. Pokud je dítě malé, tlak se kompenzuje růstem hlavičky. V době, kdy se začnou uzavírat švy, tedy kolem sedmého roku, by se však tlak přenášel jen na mozek a dítě by bylo ohroženo například nižším vývojem intelektuálních schopností, poruchami motoriky a zhoršením psychiky,“ vysvětluje MUDr. Lipina. U dětí pak přistupujeme k endoskopické ventrikulocisternostomii, což je nejčastější endoskopická léčba hydrocefylu. Laicky řečeno, vytvoříme vnitřní bypasse, kdy miniaturním otvorem odvádíme hromadící se mozkomíšní mok mimo lebku. Jde o osvědčený zákrok.

Endoskopické operace hydrocefalu provádějí neurochirurgové FNO už 12 let, od roku 1999 jde o standardní operační metodu. Mozková endoskopie je miniinvazivní zákrok, který je k pacientovi šetrný a s jehož pomocí lze dosáhnout maximálního efektu. Pomocí této metody lze provádět nejen endoskopickou ventrikulocisternostomii, ale také odstraňovat cysty a některé nádory na mozku.