Fakultní nemocnice Ostrava je jednou ze tří českých nemocnic, kam v rámci Světového týdne štítné žlázy zavítá Robinsonova balónková pošta

Tropický ostrov plný dětí a pohádek

V úterý 25. 5. se v rámci české kampaně ke Světovému týdnu štítné žlázy bude ve Fakultní nemocnici Ostrava v čase od 15.00 do 17.00 hod. konat pohádková akce s názvem Robinsonova balónková pošta. Dětem od dvou do dvanácti let, nastávajícím maminkám i případnému doprovodu bude na tropickém ostrově, který vyroste u Kliniky dětského lékařství FNO, věnován pestrý program plný dobrodružství pro všechny Robinsony, v tropické baru budou míchány nealkoholické drinky a ve zdravotnickém stanu poskytne všem zájemcům kvalifikovaný lékařský personál „ostrova“ odborné informace k onemocnění štítné žlázy a významu její správné funkce. Chybět nebude ani finálové pouštění balónků.

Robinsonova balónková pošta je podtitul české kampaně ke Světovému týdnu štítné žlázy pořádanému mezinárodní aktivitou TFI (Thyroid Federation International). Letošní akce, která proběhne v nemocnicích v Ostravě, Praze a Ústí nad Labem, je primárně zaměřena na dětské pacienty a nastávající matky a je pořádaná ve spolupráci s VZP.

Dysfunkce štítné žlázy může mít podobu hypotyreózy nebo hypertyreózy, což jsou dva zcela rozdílnými stavy. Záchyt snížené funkce štítné žlázy na začátku těhotenství a včasné zahájení léčby těhotné ženy eliminuje negativní vliv na vývoj plodu. Nález zvýšených protilátek umožní podchytit ženy se zvýšeným rizikem poruchy funkce štítné žlázy v průběhu těhotenství a případný rozvoj poporodní tyreoiditidy. Časná diagnostika poruchy funkce štítné žlázy a její léčba v těhotenství má zásadní význam jak z hlediska zdravotního, tak společenského a ekonomického. Je prokázáno, že tyto poruchy mohou mít vliv na samotný průběh těhotenství i na vývoj novorozence, a to především jeho nervové soustavy. Při odhalování poruchy funkce štítné žlázy nelze vyčkávat až na projevy obtíží či příznaků, protože ty mohou být netypické nebo se objeví až při plném rozvoji choroby. U těhotných žen je většinou ani nelze odlišit od průvodních projevů časné gravidity.

KP3Y5932 KP3Y5945

KP3Y5989  KP3Y6004