Desítky vojáků z Prostějova přijely darovat krev na podporu nemocného chlapce

Krevní centrum FN Ostrava bylo od rána plné mužů ve vojenském stejnokroji. Ze 102. průzkumného praporu v Prostějově přijelo společně darovat krev 35 profesionálních vojáků. Chtěli tak podpořit svého kolegu, jehož pětiletý syn je momentálně hospitalizován kvůli vážnému onemocnění ledvin na Klinice dětského lékařství FNO.

Nápad darovat krev vznikl spontánně. Když jsme se od našeho kolegy Zdeňka dozvěděli, že krve je nedostatek a jeho Zdeněček ji pravidelně potřebuje, dali jsme to ve známost mezi vojáky. Zájem byl obrovský a hlavně rychlý a nešel cestou od velitelů, ale od kamarádů Zdeňka, kteří chtěli pomoct“ přiblížil pozadí společného darování zástupce velitele 102. průzkumného praporu gen. Karla Palečka mjr. Gustav Lakoš.

  • Click to enlarge s-vojsko-000.jpg
  • Click to enlarge s-vojsko-001.jpg
  • Click to enlarge s-vojsko-002.jpg
  • Click to enlarge s-vojsko-003.jpg
  • Click to enlarge s-vojsko-004.jpg

Mezi dárci byl i otec chlapce, který byl z přístupu kolegů neskrývaně dojatý. „Je to neskutečné, jsem jim strašně vděčný. A strašně moc děkuji celému týmu lékařů a sester na oddělení OPRIP A za jejich přístup,“ řekl pan Zdeněk krátce před tím, než v odběrové místnosti poprvé v životě ulehl na dárcovské lůžko.

Malého Zdeňka čeká ještě dlouhé léčení, během kterého bude krev i plazmu potřebovat. Průzkumníci z prostějovského praporu dnes dohromady darovali 16 litrů nejcennější tekutiny.

Jak potvrdila Bc. Naďa Kalužová, manažerka Krevního centra FN Ostrava, skupinové odběry jsou mezi dárci stále rozšířenější. Hlavně přicházejí skupiny, jejichž kolega nebo kolegyně onemocněli a potřebovali krevní transfuzi. Loni se jich přihlásilo šedesát. Krevní centrum FN Ostrava stále přijímá nové dárce. Ti mohou přijít bez objednání od pondělí do čtvrtka, ideálně v ranních hodinách. Pravidelní dárci se k odběru mohou nově přihlásit i pomocí on-line formuláře, který je na Facebookové i webové stránce.

×
PředchozíDalší
Načítání