Očkování proti onemocnění COVID-19 u pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní

 

Z dosavadních zkušeností z ČR, samo onemocnění RS nepředstavuje přídavné riziko pro horší průběh onemocnění COVID-19, toto onemocnění má podobný průběh jako ve zdravé populaci. Dosavadní zkušenosti s očkováním pacientů s RS na COVID-19 ukazují, že případné nežádoucí účinky vakcín se svou frekvencí ani závažností u populace pacientů s RS významně neliší od běžné populace. Individuálně nelze zcela vyloučit ataku RS po provedeném očkování, nicméně toto riziko nepřevyšuje obvyklý výskyt atak v běžné populaci pacientů s RS. Na základě posouzení dosavadních zkušeností s očkováním u pacientů s RS proti onemocnění COVID-19 s posouzením poměru rizika vs. benefitu v současné době očkování doporučujeme.

U pacientů užívajících Lemtradu (alemtuzumab) nebo Mavenclad (cladribin) je vhodné očkování odložit za 3-6 měsíců po kúře terapie (po dohodě s lékařem). U pacientů léčených přípravky Ocrevus (ocrelizumab), Truxima nebo Mabthera (rituximab) lze očkování doporučit nejdříve 3 měsíce po aplikaci předchozí dávky terapie na RS s tím, že do další aplikace léčby na RS by od poslední dávky očkování mělo uplynout alespoň 4-6 týdnů. Očkovat není vhodné v době ataky nemoci a také alespoň 4-6 týdnů od aplikace SoluMedrolu.

Stabilizovaná roztroušená skleróza a většina druhů její terapie nejsou kontraindikací k očkování na onemocnění COVID-19. V RS centru z kapacitních důvodů nelze vystavovat potvrzení o nemožnosti se očkovat mimo běžné plánované kontroly.

 

MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D.
a kolektiv lékařů Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění

Ostrava 10.12.2021

×
PředchozíDalší
Načítání