Denní stacionář pro dospělé
Denní stacionář pro dospělé se nachází v pavilonu Y. Jeho cílem je využít intenzivní formy léčby, někdy srovnatelné s léčbou za hospitalizace, ale bez nutnosti pobytu na lůžku. V současnosti probíhají dva programy léčby:
Denní stacionář pro pacienty s psychotickým onemocněním
Probíhá 3x týdně (pondělí, středa, čtvrtek) v dopoledních hodinách a je určen pro pacienty s těžším psychickými onemocněními jako jsou schizofrenie, schizoafektivní porucha, akutní psychotická porucha, toxická psychotická porucha, bipolární afektivní porucha aj. Program je určen především pro pacienty hospitalizované na psychiatrickém oddělení FN Ostrava, které je možné do programu zařadit již za hospitalizace a následně zkrátit dobu hospitalizace a nahradit ji návštěvami denního stacionáře. Po dohodě s terapeutem (Mgr. Dvořáková) je však možné i zařazení pacientů hospitalizovaných v jiných zařízeních nebo pacientů léčených ambulantně na základě doporučení jejich ošetřujícího psychiatra.
Program DS pro pacienty s psychotickým onemocněním trvá zpravidla 6 týdnů a má otevřenou formu, tj. pacienti se dle svého stavu jednotlivě do běžícího programu připojují. Léčba v DS klade důraz na uplatnění komplexních přístupů, které zahrnují včasnou aktivizaci a rozcvičení psychických funkcí, zlepšení postoje pacientů k nemoci a jejich aktivnější zapojení v léčbě, zlepšování péče o tělesné zdraví. Náplní stacionáře je skupinová psychoterapie, edukační aktivity, trénink kognitivních funkcí, nácvik sociálních komunikačních a sebeobslužných dovedností, pohybové terapie, výtvarné a hudební aktivity, seznámení se službami komunitní péče. Program zajišťují terapeuti, lékaři, psychologové, fyzioterapeuti, nutriční terapeuti, sociální a aktivizační pracovníci.
Kontakt: Mgr. Pavla Geyerová, tel. 597 373 853 nebo email: psy.stacionar@fno.cz
Denní stacionář pro pacienty s neurotickými poruchami
Cílem péče v denním stacionáři je umožnit pacientům především absolvování intenzivní psychoterapeutické péče skupinovou formou. Stacionář probíhá ve každý pracovní den odpoledne ve 4týdenních blocích otevřenou formou, tj. pacienti společně program zahajují a ukončují. Léčba v DS je určena především pro pacienty s úzkostnou, depresivní a osobnostní problematikou. Může navazovat na hospitalizaci jako forma prodloužení a prohloubení léčby spolu s podporou adaptace po propuštění z hospitalizace, ale stejně tak je určena ambulantním pacientům, kteří mají zájem o hlubší psychoterapeutickou práci. Léčba ve stacionáři musí být indikována psychiatrem nebo psychologem a účast potvrzena psychoterapeutem stacionáře, často na základě předběžného pohovoru. Mimo každodenní skupinové psychoterapie jsou do programu zařazeny rovněž nácviky relaxace, fyzioterapie, ergoterapie, hudební a výtvarné workshopy či kognitivní rehabilitace.
Kontakt: PhDr. Kateřina Budirská, tel. 597 373 851 nebo email: katerina.budirska@fno.cz
martin.hyza@fno.cz