Ambulantní péče pro děti a dorost

Ordinační doba:
po – pá od 7:00 do 15:00

Kontakt:
Popis umístění: pavilon X, přízemí

Psychiatrická péče pro děti a dorost je umístěna v pavilonu X a má samostatný vstup ze zadní části areálu nemocnice. Poskytuje pouze ambulantní léčbu, nedisponuje dětskými psychiatrickými lůžky, na lůžkových stanicích pro dospělé v pavilonu X jsou však přijímáni pacienti od věku 15 let s doporučením psychiatra.
Dětské psychiatrické a psychologické ambulance

Dětské psychiatrické ambulance:

Poskytují péči dětem a adolescentům do 18 let věku v celém spektru duševních onemocnění, prioritně z oblasti ostravska. Do péče mohou být z důvodu nedostatečné kapacity pedopsychiatrických služeb přijímání pacienti jen s doporučením praktického lékaře pro děti a dorost. Vzhledem k tomu, že lékaři pracoviště poskytují rovněž akutní péči, konziliární péči, péči v multidisciplinárním týmu a péči v denním stacionáři, jsou pacienti do dlouhodobé péče přijímáni jen ve výjimečných případech.

I při objednání do péče je nutné, bohužel, počítat s několikaměsíční čekací dobou.

Rovněž v případě akutního stavu, tj. stavu ohrožení života či závažného ohrožení zdraví, který nesnese odkladu, mohou být dětští pacienti vyšetřeni jen s doporučením praktického lékaře pro děti a dorost nebo zdravotnické záchranné služby a navíc po telefonické domluvě (!) mezi nimi a pedopsychiatrem FN Ostrava. Akutní vyšetření nemůže suplovat nevyhovující standardní termín objednání do dětské psychiatrické ambulance, protože by vedlo k zahlcení pracoviště a kolapsu péče, která je poskytována jen s nejvyšším vypětím.

Lékaři: MUDr. Jan Uhlíř, MUDr. Miroslav Filo

Ambulance dětské klinické psychologie:

Poskytují ambulantní psychologickou péči dětem a dospívajícím. Věnují se psychologické diagnostice celého spektra duševních poruch dětského věku, včetně vývojové psychologické diagnostiky raného věku a komplexní diagnostiky poruch z okruhu autistického spektra metodou ADOS. Poskytuje jak individuální psychologickou péči a psychoterapii, tak psychoterapeutickou péči pro rodinu. S rodiči konzultuje závěry klinického vyšetření v kontextu rodinné situace dítěte a doporučuje další vhodné postupy a intervence.

Kliničtí psychologové: Mgr. Marcela Kvardová, Mgr. Jana Gabzdylová, Mgr. Magda Krolová, Mgr. Jana Kusáková, Mgr. Lenka Škarková Stojanová

Komplexní mezioborový program pro poruchy příjmu potravy

Jedná se o ambulantní program léčby poruch příjmu potravy, na němž mimo dětských psychiatrů a psychologů participují rovněž nutriční terapeuti, dětští lékaři a dětský gynekolog. Pracoviště spolupracuje rovněž s Centrem Anabell, z.ú. (vhodný proklik na stránky www.anabell.cz), které je možné kontaktovat před zařazením do programu, v jeho průběhu i po jeho ukončení.

Skupina regulačních dovedností pro emočně nestabilní pacienty

Poskytuje péči pacientům od 14 let s problematikou z okruhu emoční nestability (sebepoškozování, sebevražedné pokusy, autoagrese, časté výkyvy nálad), kteří jsou v péči psychiatra či alespoň klinického psychologa.

Účastníci zvládnou základy emoční stabilizace - dechové techniky, základní mindfulness, práce s pozorností, konstruktivní myšlení. Dovednosti jsou zaměřeny na regulaci úzkosti a napětí, lepší porozumění vlastním emocím a podporu sebepřijetí, zmírnění sebedestruktivních projevů (řezání, sebepoškozování, sebevražedné pokusy, přejídání a zvracení, nadužívání medikace apod).

Skupiny pro pacienty od 14 do 16 let probíhají společně s rodiči. U pacientů od 16 let je závěrečné sezení společně s rodiči.

Primář
MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.
Telefon+420 597 373 802
Emailpetr.silhan@fno.cz
Zástupce primáře pro léčebnou péči
MUDr. Petr Dostálek
Telefon+420 597 373 806
Emailpetr.dostalek@fno.cz
Zástupce primáře pro výchovnou a vědeckou činnost
MUDr. Martin Hýža, Ph.D.
Telefon+420 597 373 805
Emailmartin.hyza@fno.cz
Odborný garant pro výuku LF OU
prof. MUDr. Eva Češková, CSc.
Telefon+420 597 373 804
Emaileva.ceskova@fno.cz