Laboratorní příručka

B-07 Popis nabízených služeb

 

Vyšetření prováděná na odděleních ÚLM jsou běžně dostupná v rutinním režimu, vybraná vyšetření pak také v režimu akutním. Pro oba režimy jsou u vyšetření stanoveny obvyklé časové dostupnosti výsledků. Dostupností se rozumí doba mezi přijetím vzorku do laboratoře a uvolněním výsledku vyšetření (tzv. Laboratorní TAT – TurnAround Time). Plnění limitů dostupnosti je u významných parametrů monitorováno a pravidelně vyhodnocováno. Limity časové dostupnosti vyšetření jsou stanoveny v souladu s odbornými doporučeními (např. Doporučení ČSKB - Časová dostupnost výsledků vybraných laboratorních vyšetření), nebo podle specifických podmínek ve FN Ostrava.

Výsledky vyšetření si jednotlivá oddělení FNO tisknou sama s výjimkou výsledků OKF, které jsou tímto oddělením dodávány v tištěné podobě. Všechny výsledky pro žadatele odjinud než z FNO jsou dodány vždy v tištěné podobě.

 

Zajištění pohotovostní služby

V mimopracovní době a ve dnech pracovního klidu zajišťuje provoz OKB, OKH a ÚMM pohotovostní služba. Na OKF je pohotovostní služba zajišťována na vyžádání pro stanovení hladiny metotrexátu, popřípadě jiného léčiva, jehož vyšetření je bezodkladně indikováno a to po předchozí telefonické domluvě s primářem nebo vedoucím analytického úseku laboratoře.

Během PS se na OKB, OKH a ÚMM materiál analyzuje stejným způsobem jako během pracovní doby. Ihned po provedení jednotlivých analýz a kontrole se výsledky sdělují pomocí LIS nebo telefonicky jednotlivým oddělením. Výsledky v kritických intervalech se co nejdříve telefonicky hlásí a konzultují s ordinujícím lékařem.

 

Akutní vyšetření

Některá vyšetření, spadající mezi základní i specializovaná vyšetření, jsou dostupná v akutním režimu i v době rutinního provozu. Akutní vyšetření jsou určena pro řešení závažných stavů pacientů a jejich změn, kdy výsledky těchto vyšetření mohou rozhodujícím způsobem ovlivnit péči o nemocné. Seznam takto prováděných vyšetření je uveden v rámci Seznamu vyšetření ÚLM, v části „Statimové metody“. Takto jsou vyšetření realizována především pro pracoviště FNO.

Přístup k akutním vyšetřením není nijak omezen, ale vzhledem ke kapacitním možnostem pracovišť ÚLM i vzhledem ke kontrolám ze strany plátců zdravotní péče se požadování vyšetření statim nesmí zneužívat. Neoprávněné akutní požadavky a požadavky nesplňující dohodnutá pravidla spolupráce se v laboratoři evidují a řeší se s příslušným nadřízeným ordinujícího lékaře.

Akutní vyšetření jsou dostupná po celých 24 hodin, mají přednost při vyšetřování ostatních materiálů a jejich výsledky se v elektronické podobě neprodleně odesílají na klinická oddělení. Výsledky akutních vyšetření a výsledky během pohotovostní služby se telefonují pouze v případě překročení kritických mezí vždy ordinujícímu lékaři nebo sestře.

Materiál na všechna akutní vyšetření je nutno předat na úsek centrálního příjmu ÚLM osobně (během pohotovostní služby u příjmového okénka se zvonkem)! Na žádankách musí být zřetelně vyznačen požadavek STATIM nebo VITÁLNÍ INDIKACE, žádanky musí splňovat všechny běžné požadavky (identifikace nemocného, datum a hodina odběru, razítko oddělení, korektně vypsané jednotlivé požadavky, kontakt pro nahlášení výsledku) a musí být opatřen jménem ordinujícího lékaře. (Výjimku tvoří novorozenci bez úplného rodného čísla a pacienti v ohrožení života označováni XY. Oddělení jsou povinna chybějící údaje neprodleně po zjištění na ÚLM nahlásit).

 

 

Specializovaná vyšetření OKB

Mezi specializovaná vyšetření realizovaná na OKB patří například:

 

Stanovení kostních markerů

Kostní markery jsou analyty charakterizující osteoblastickou (tj. osteoformační) a osteoklastickou (tj. osteorezorpční) aktivitu kostní tkáně. Tuto skupinu analytů vhodně doplňují běžná vyšetření charakterizující homeostázu fosfokalciového metabolismu a stanovení parathormonu. Stanovení se provádí z krve a případně moče. Pokud se vyšetřuje jakýkoliv analyt v moči, je vždy nutné ordinovat stanovení kreatininu.

 

Diagnostika vrozených metabolických poruch a vývojových vad

V rámci diagnostiky vrozených metabolických poruch provádí OKB stanovení aminokyselin v plasmě, séru a moči. K vyšetření je potřeba doručit sérum i moč a vyplnit speciální protokol pro vyšetřování vrozených metabolických poruch.

OKB zajišťuje stanovení biochemických markerů pro účely odhadu rizika postižení plodu některými vrozenými vývojovými vadami (Downův syndrom, Edwardsův syndrom nebo rozštěp neurální trubice). Tato vyšetření jsou realizována v rámci screeningových programů v 1. nebo 2. trimestru těhotenství. Vyšetření se provádí v mateřském séru nebo plodové vodě.

 

Speciální vyšetření v oblasti likvorologie

Na OKB se stanovuje albumin, imunoglobuliny (IgG, IgA, IgM) a některé další proteiny (haptoglobin, transferin, prealbumin, CRP, orosomukoid) v likvoru a séru a zjišťuje se intrathékální syntéza imunoglobulinů výpočtem podle Reiberova vztahu; přítomnost oligoklonálních IgG pásů v likvoru a séru pacienta je zjišťována metodou izoelektrické fokusace s následnou imunoenzymatickou detekcí. Dále je zjišťována přítomnost intrathékální syntézy specifických protilátek třídy IgG proti virům spalniček (measles), zarděnek (rubeola) a varicella zoster (VZV) - tzv. „MRZ reakce“, která může usnadnit rozlišení mezi neuroinfekcí a roztroušenou sklerózou. K vyšetření je potřeba doručit vzorek sražené krve a vzorek likvoru. Je třeba vyplnit speciální žádanku.

 

Stanovení specifických IgE protilátek (sIgE)

V rámci laboratorní diagnostiky alergie provádí OKB stanovení sIgE proti široké škále alergenů (potraviny, stromy, byliny, trávy, srst a trus zvířat, hmyz a další), jejich směsí a komponent. Kromě základní metody LEIA jsou sIgE stanovovány také multiplexovou metodou ALEX (cca 280 alergenových extraktů a molekulární alergenů).

 

Průkaz systémových a orgánově specifických autoprotilátek

OKB provádí vyšetření na přítomnost širokého spektra autoprotilátek (ANA, ENA, ANCA, EMA, anti-MOG. anti-Aquaporin 4 aj.). Tato vyšetření jsou přínosná pro diagnostiku řady autoimunitních onemocnění (např. SLE, sklerodermie, celiakie aj. gastrointestinální choroby, antifosfolipidový syndrom a další).

 

Vyšetření buněčné imunity

V rámci vyšetření poruch imunity, resp. septických stavů provádí OKB test fagocytózy (oxidativní vzplanutí granulocytů) a stanovení subpopulací lymfocytů a monocytů v periferní krvi.

 

 

Specializovaná vyšetření OKH

Mezi specializovaná vyšetření realizovaná na OKH patří například:

 

Agregace trombocytů

Podle agregační odpovědi na různé induktory je možno sledovat změny ve vlastnostech krevní destičky. Mezi běžně používané induktory patří kolagen, ADP, kyselina arachidonová nebo epinefrin. Antibiotikum ristocetin potencuje vazbu vWF - GPIb na povrchu trombocytů. Kationický propylgalát je uměle vytvořená látka pro monitorování antiagregační léčby ASA. Na OKH provádíme vyšetření agregace trombocytů světelnou (ADP, kolagen, epinefrin, ristocetin, kyselina arachidonová, kationický propylgalát) i impedanční agregometrií (ADPtest, ASPItest, TRAPtest).

 

Koagulační faktory a inhibitory krevního srážení

Na procesu srážení a fibrinolýzy se podílí řada plazmatických proteinů, jejichž aktivita se stanovuje pomocí speciálních testů, nejčastěji s použitím komerčně vyrobené plazmy deficitní pro stanovovaný faktor nebo s použitím chromogenních substrátů. Někdy se následkem léčby nebo v souvislostí s autoimunitní chorobou vytvoří inhibitory jednotlivých faktorů. Naše laboratoř provádí vyšetření všech koagulačních faktorů (II – XIII), specifických inhibitorů faktorů FVIII a FIX a řady přirozených inhibitorů koagulace (antitrombin, protein C…)

 

Trombofilie

Jako trombofilie se označuje sklon ke zvýšenému srážení krve. Vzniká na základě vrozené nebo získané poruchy hemostatického mechanismu. V naší laboratoři do tohoto bloku řadíme testy na stanovení poruch v systému proteinu C nebo defektu PAI-1.

 

Diagnostika von Willebrandovy choroby

Von Willebrandova choroba je nejčastější vrozené krvácivé onemocnění. Jeho příčinou je nedostatek nebo funkční defekt von Willebrandova faktoru. Při podezření na tuto chorobu je jedním z prvních kroků screeningové vyšetření primární hemostázy pomocí přístroje PFA 100. Při diagnostice tohoto onemocnění se v naší laboratoři provádějí testy: von Willebrandův faktor – antigen, vWF:RiCo – funkční aktivita, agregace trombocytů po přidání různých koncentrací ristocetinu a vyšetření aktivity koagulačního faktoru VIII.

 

Diagnostika lupus antikoagulans

Lupus antikoagulans je autoimunitní onemocnění, které se z hemostazeologického hlediska řadí mezi trombofilní stavy. Přítomné protilátky však paradoxně způsobují prodloužení časů některých koagulačních testů, zejména APTT. Při vlastní diagnostice se nejprve provádějí screeningové testy závislé na fosfolipidech. Používají se reagencie APTT s různou citlivostí k LA a reagencie s obsahem hadích jedů. Při pozitivním výsledku některého ze screeningových testů následují směsné (korekční) testy s normální plazmou. Laboratorním průkazem přítomnosti lupus antikoagulans je pozitivita konfirmačních (neutralizačních) testů.

 

Heparinem indukovaná trombocytopenie (HIT)

Heparinem indukovaná trombocytopenie může být nebezpečnou komplikací léčby při podávání heparinu. Diagnóza má být postavena na základě hodnocení klinického obrazu a detekci HIT protilátek. Laboratorní diagnostika spočívá jednak v průkazu přítomnosti HIT protilátek a jednak v průkazu jejich „funkčnosti“, kdy je pacientovo sérum schopno za přítomnosti heparinu způsobit aktivaci krevních destiček.

 

Mikroskopické hodnocení nátěrů kostní dřeně

Vyšetření je zaměřeno hlavně na zjištění funkčnosti a stavu kostní dřeně, případně dalších hematopoetických orgánů. Mikroskopickým vyšetřením panopticky obarveného nátěru kostní dřeně se zjišťuje počet jednotlivých jaderných buněk ve dřeni a posuzuje se jejich morfologie. Vyšetření slouží ke stanovení nebo upřesnění diagnózy hematologických a hemato-onkologických onemocnění (akutní leukémie, MDS, dřeňové útlumy, myeloproliferativní onemocnění, anémie) dále ke stanovení chronických infekčních stavů nebo k odhalení infiltrace kostní dřeně tumorózními buňkami.

 

Speciální cytochemická barvení

·         Peroxidáza

Myeloperoxidáza je lyzosomální enzym přítomný v primárních (azurofilních) granulích neutrofilů. Její stanovení slouží k průkazu leukémií myeloidní řady (typ M1 – M3).

Peroxidázové barvení pomáhá rozlišit myeloblastickou nebo monoblastickou leukémii od lymfoblastické leukémie. Pro myeloblastickou  leukémii svědčí pozitivita alespoň 3 % blastů.

·         PAS reakce

Glykogen slouží jako jediný zdroj energie pro metabolismus leukocytů. K průkazu glykogenu slouží PAS reakce. PAS reakce pomáhá při diagnostice lymfoproliferativních onemocnění a určitých subtypů akutních myeloblastických onemocnění. PAS reakce vykazuje běžnou pozitivitu téměř ve všech krevních buňkách s výjimkou erytroblastů. Pozitivita může být difúzní, granulární nebo obojí.

·         Sudan B

Sudanofilní lipidy (neutrální tuky, fosfolipidy, steroidy) jsou přítomny ve vyzrálých neutrofilech a fosfolipidy v nezralých primárních azurofilních granulích. Toto barvení slouží k rozlišení akutní myeloidní a akutní myelomonocytární leukémie od akutní lymfatické leukémie.

·         Kyselá fosfatáza

Kyselá fosfatáza projevuje specifickou aktivitu většinou ve všech hematopoetických  buňkách, zejména je však tato aktivita charakteristická v T-lymfocytech a plazmatických buňkách. U akutní lymfoblastické leukémie slouží barvení kyselé fosfatázy k diagnostice lymfoblastů.

·         Alkalická fosfatáza

Alkalická fosfatáza je přítomna  v sekundárních specifických granulích neutrofilních segmentů a tyček. Množství alkalické fosfatázy se mění při různých onemocněních. Toto cytochemické vyšetření pomáhá odlišit leukemoidní reakci (zvýšená aktivita alkalické fosfatázy) od chronické myeloidní leukemie (snížená aktivita alkalické fosfatázy).

·         Nespecifické esteráza

Stanovení aktivity nespecifické esterázy a jejího natrium fluorid rezistentního isoenzymu v krevních elementech a v buňkách krvetvorných tkání umožní rozlišení myeloidní leukémie od monocytární.

·         Stanovení Fe

Cytochemickým barvením přímo prokazujeme v cytoplasmě červených krvinek granula zásobního železa, která lze mikroskopicky hodnotit.

 

Specializovaná vyšetření OKF

 

Mitotan a jeho metabolit

Mitotan     1,1-(o,p dichlordifenyl)-2,2 dichloretan ,  DDD 

metabolit  1,1-(o,p dichlordifenyl)-2,2 dichloretylen, DDE

Mitotan je látka s cytotoxickým účinkem na nadledvinky a podává se při tumoru nadledvin. Stanovuje se společně se svým aktivním metabolitem metodou kapalinové chromatografie s externím standardem. Doporučené terapeutické optimum mitotanu je 14-20  mg/l, pro metabolit není terapeutické optimum stanoveno.

Terapeutická hladina 14 – 20 mg/l. je obvykle dosažena během 3 až 5 měsíců. Vzhledem ke tkáňové kumulaci je třeba pravidelně monitorovat plazmatické hladiny mitotanu i po dosažení terapeutického optima. ( např.  při dlouhodobém podávání každý měsíc)

 

Odebíraný vzorek:

Krev

Doporučený odběr do:

Plast se separačními granulemi (Sarstedt, bílý uzávěr)

Příjem vzorků pro rutinu:

Pondělí až pátek

Odezva rutinní:

Do 48 hodin od doručení materiálu do laboratoře

Vhodné domluvit předem

Vyšetření provádí:

Analytický úsek OKF

Odběr se provádí před podáním léků.

 

 

 

 

Psychofarmaka

 

Odebíraný vzorek:

Krev

Doporučený odběr do:

Plast se separačními granulemi (Sarstedt, bílý uzávěr)

Příjem vzorků pro rutinu:

Pondělí až pátek

Odezva rutinní:

Do 48 hodin od doručení materiálu do laboratoře

Odezva statimová:

Nutno domluvit předem

Vyšetření provádí:

Analytický úsek OKF

 

Odběr se provádí před podáním léků. Po podání léků za 2 nebo 6 hodin podle typu psychofarmaka.

 

Terapeutická rozmezí

látka

rozmezí

antidepresiva:

 

citalopram

50-110 µg/l

escitalopram

15-80 µg/l

fluoxetin + norfluoxetin*

120-500 µg/l

mirtazapin

30-80 µg/l

paroxetin

30-120 µg/l

sertralin

10-150 µg/l

trazodon

700-1000 µg/l

venlafaxin + O-desmethylvenlafaxin*

100-400 µg/l

antipsychotika:

 

klozapin

350-600 µg/l

olanzapin

20-80 µg/l

paliperidon

20-60 µg/l

quetiapin

100-500 µg/l

risperidon + 9-hydroxyrisperidon*

20-60 µg/l

*terapeutické rozmezí pro součet mateřská látka + metabolit

 

 

Funkční testy OKB

V rámci nabídky vyšetření OKB je zajišťováno provádění řady funkčních testů:

·          Adiuretinový test

·          Orální glukózový toleranční test

·          Laktózový toleranční test

 

Pro jejich správnou realizaci jsou k dispozici podrobné písemné návody a to jak pro ordinující zdravotnický personál - viz  Pokyny pro oddělení, tak také instrukce pro pacienty - viz Pokyny pro pacienty.

Pokud se v rámci funkčního testu odebírá více vzorků, je podmínkou správné interpretace výsledku testu jejich zcela přesné označení (identifikace pacienta, čas, pořadí).

Funkční testy jsou prováděny na klinických odděleních a pro ambulantní pacienty v Odběrovém centru. Na OKB je pouze prováděna analýza odebraných vzorků. Provedení OGTT v Odběrovém centru je nutno telefonicky objednat na kl. 2540.

 

Spolupracující laboratoře

V ojedinělých případech využívá ÚLM možnosti realizace vyšetření ve spolupracujících laboratořích (pokud některá vyšetření ÚLM neprovádí a vzorky nebo jejich části zasílá k vyšetření do jiné klinické laboratoře). Pokud je tato spolupráce využívána, pak ÚLM postupuje v souladu s vnitřním předpisem FNO (PSJ-07.16 Laboratorní diagnostické služby, kap. 5.6) a tato skutečnost uvedena v Seznamu vyšetření ÚLM.

 

×
PředchozíDalší
Načítání