Laboratorní příručka

Orální glukózový toleranční test – OGTT

(pokyny pro oddělení)

 

Indikační oblasti

Používá se k potvrzení diagnózy diabetes mellitus v případě, že diagnóza není jednoznačně potvrzena nálezem plazmatické koncentrace glukózy v žilní krvi nalačno (FPG) vyšší než 7,0 mmol/L. Jde jednak o stavy, při nichž je mírně zvýšená plazmatická koncentrace glukózy v žilní krvi nalačno, často též označované jako prediabetes s hodnotami FPG 5,6 až 7,0 mmol/L, jednak v situacích s FPG nižší než 5,6 mmol/L, při nichž bylo vysloveno podezření na poruchu tolerance glukózy z předchozích vyšetření nebo jedná-li se o jedince se zvýšeným rizikem vzniku diabetu. Při nálezu porušené glukózové tolerance se OGTT opakuje ve dvouletých intervalech.

OGTT se dále používá v těhotenství pro diagnostiku gestačního diabetu mellitu. V tomto případě se test provádí ve 24. – 28. týdnu gravidity. Provádí se také na začátku těhotenství v případě, že je první výsledek glykémie pozitivní a druhý (opakovaný) negativní.

 

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Nauzea až zvracení po podání koncentrovaného roztoku glukózy. Zvracení je důvodem pro přerušení testu.

OGTT se neprovádí:

·         při jasných klinických příznacích diabetes mellitus

·         při opakovaně zjištěné koncentraci glukózy rovné nebo vyšší než 7,0 mmol/L nebo u těhotných žen rovné nebo vyšší než 5,1 mmol/L

Po dvou hodinách po podání glukózy se může projevit posthyperglykemická hypoglykémie.

 

Příprava pacienta

Denní příjem sacharidů musí nejméně 3 dny před vyšetřením OGTT dosahovat nejméně 150 g. Hladovění před vyšetřením musí trvat nejméně 10 hodin a nejvýše 12 hodin. OGTT nemá interpretační cenu při závažnějších interkurentních onemocněních (stresová kontraregulace a inzulinorezistence).

 

Pracovní postup provedení funkčního testu

Žilní krev se odebírá do zkumavky s EDTA a NaF (Sarstedt – žlutý uzávěr) a ve všech případech se zkumavky s krví okamžitě odesílají do laboratoře ke stanovení. Po prvním odběru se po odeslání vzorku do laboratoře čeká na výsledek glykémie. Je-li glykémie rovna nebo vyšší než 7,0 mmol/L (u těhotných rovna nebo vyšší než 5,1 mmol/L) OGTT se neprovádí a je doporučeno opětovné vyšetření koncentrace glukózy v plazmě žilní krve nalačno a dle zjištěné hodnoty se OGTT provede či nikoliv. Pokud je glykémie v rozmezí 5,6 – 6,9 7,0 mmol/L (u těhotných nižší než 5,1 mmol/L) OGTT se provede. Netěhotný pacient vypije 75 g glukózy v 250 ml roztoku, který má sladkokyselou chuť (u dětí starších 3 let 1,75 g glukózy na 1 kg tělesné hmotnosti, maximálně 75 g ve 25% roztoku), po 2 hodinách je proveden odběr žilní krve a stanovena koncentrace glukózy v plazmě. V případě těhotných žen, se po vypití 75 g glukózy v 250 ml roztoku provede odběr po 1 hodině, poté po 2 hodinách a je stanovena koncentrace glukózy v plazmě žilní krve.

Během testu je pacientovi zakázáno přijímat jakékoli tekutiny a potraviny, nesmí kouřit a musí se vyvarovat i jen mírné fyzické zátěže.

 

Hodnocení křivky

Podle doporučení WHO lze OGTT doporučit jako doplňující diagnostickou zkoušku v případech, kdy se hodnota FPG pohybuje v intervalu 5,6 až 6,9 7,0 mmol/L v případě netěhotných pacientů. OGTT se však doporučuje k potvrzení diagnózy prediabetu a slouží k diagnóze gestačního diabetu (v těhotenství).

 

Hodnotícím kritériem v případě netěhotných pacientů je glykémie po 2 hodinách po podání glukózy:

Vyloučení diabetu

Glukóza < 7,8 mmol/L

Porušená tolerance glukózy

Glukóza > 7,8 mmol/l a < 11,1 mmol/l 7,8 – 11 mmol/L

Diabetes mellitus

Glukóza ≥ 11,1 mmol/L

 

Gestační diabetes je diagnostikován při tříbodovém OGTT, je-li dosaženo alespoň jednoho ze tří uvedených kritérií:

Glukóza nalačno

≥ 5,1 mmol/L

Glukóza po 1 hodině

≥ 10,0 mmol/L

Glukóza po 2 hodinách

≥ 8,5 mmol/L

 

 

×
PředchozíDalší
Načítání