Endoskopická a ortotická léčba

Endoskopický zákrok

V posledních letech, byla za spolupráce plastické chirurgie a neurochirurgie, vyvinuta a v praxi úspěšně použita novější a méně invazivní technika pro léčbu pacientů s kraniosynostózou. Endoskopická léčba kraniosynostóz se provádí pomocí jednoho nebo dvou malých řezů. Za asistence endoskopu se uvolní prostor nad a pod lebkou, včetně postiženého švu, který se pod endoskopickou kontrolou odstraní. Operační zákrok musí být kombinován s následnou ortotickou léčbou. Základním předpokladem úspěšné endoskopické léčby je začít s terapií kraniosynostózy co nejdříve, optimální doba k endoskopické operaci je mezi 2-6 měsícem věku dítěte. Hlavními výhodami endoskopické léčby jsou menší počet komplikací, menší rozsah operačního výkonu, malá operační rána, menší otok, nižší krevní ztráty, kratší doba hospitalizace a dlouhodobý efekt. Za nevýhody lze považovat to, že k požadovanému tvaru lebky nedochází ihned po operaci, ale až po několika měsících užívání kraniální ortézy. Úprava tvaru lebky je však trvalá.

 

Kraniální remodelační ortéza

Kraniální remodelační ortéza se aplikuje několik dní po operaci. Cílem ortézy je umožnění růstu mozku a lebky do míst, kde byl srostlý šev. Během ortotické léčby se aplikují minimálně 3 ortézy. Celková doba nošení ortézy je 10 měsíců.

orteza

Kraniální remodelační ortéza je individuálně zhotovená ortéza, která se vyrábí na základě skenování. Skener je bezpečný pro oči. V místě deformity je v ortéze místo pro růst lebky. Ortéza se nosí 23 hodin denně, 1 hodina je určena na denní ošetření, hygienu apod. Zpočátku je pozvolný režim nošení ortézy, aby si dítě na ortézu postupně zvykalo. Ortéza je vyrobena z průhledného materiálu, který umožní snadnou detekci míst s velkým tlakem nebo míru prostoru v ortéze. Důležité je docházení na pravidelné kontroly s dítětem. Ortéza je bezpečná, účinná, dobře tolerovaná a přináší minimální rizika.

×
PředchozíDalší
Načítání