Často kladené otázky

Existuje nějaký věkový limit pro endoskopickou operaci kraniosynostózy?

Nejlepší výsledky u endoskopické techniky jsou dosaženy u dětí, které jsou operovány časně, tj. kolem 3 měsíce věku, nejpozději v 8 měsících. Provedení endoskopické operace v pozdějším věku je možné, ale je nutné individuální posouzení a indikace neurochirurgem.

 

V jakém věku je možné vyšetření při podezření na kraniosynostózu?

Kraniosynostóza se klinicky projeví již v prvních týdnech po narození. Vyšetření je proto vhodné co nejdříve, ideálně ve věku 6-8 týdnů. V této době, a pokud se kraniosynostóza prokáže, mají pak rodiče na výběr mezi endoskopickou a klasickou operací.

 

Je nutné provedení počítačové tomografie (CT) mozku u dítěte před operací kraniosynostózy?

Obecně se snažíme neprovádět CT mozku u malých dětí a to z důvodu velké radiační zátěže. U většiny dětí tak stačí k potvrzení nebo vyloučení kraniosynostózy klinické a kraniometrické vyšetření optickým skenerem, které nepředstavují pro dítě radiační zátěž. V případě nejasných nálezů nebo u kraniosynostóz, spojených s dalšími vrozenými vadami, je však některá forma radiologického vyšetření nutná.

 

Potřebuji nějaké doporučení k vyšetření na neurochirurgické ambulanci?

Doporučení pediatra či jiného lékaře k objednání a vyšetření dítěte s tvarovou abnormitou hlavičky je vhodné, není však bezpodmínečně nutné.

 

Je možná léčba helmičkou i v případě, že se neprokáže kraniosynostóza?

Pokud je vyloučena kraniosynostóza, je možné upravit helmičkou tvarové abnormity hlavičky dítěte, vzniklé polohou. U těchto dětí není nutná operační léčba a terapie probíhá jen pomocí kraniální ortézy.

×
PředchozíDalší
Načítání