Operační výkon a hospitalizace
Povaha operačního výkonu a hospitalizace
Operace je prováděna v celkové anestézii, z větší části pod operačním mikroskopem a obvykle trvá kolem 2-3 hodin. Z řezu za uchem je přístupem přes spánkovou kost otevřeno vnitřní ucho a do hlemýždě je zaveden svazek elektrod. Kochleární implantát je vložen do podkoží za uchem, kde zůstane po celý život (viz obrázek).
Režim pacienta po operačním zákroku závisí na celkovém stavu dítěte a hojení rány. Obvykle je délka hospitalizace 5-10 dní.
Pooperační režim, pooperační kontroly, nastavování kochleárního implantátu
První zapojení zevní části implantátu (tzv. procesoru) probíhá obvykle za 5-6 týdnů od operace, po kompletním zhojení operační rány. Pak následuje dlouhodobý, obvykle několikaletý proces rehabilitace, který spočívá zejména v intenzivní logopedické péči a v opakovaném „nastavování" kochleárního implantátu speciálně vyškoleným pracovníkem ve spolupráci s logopedem. V prvém roce po implantaci je potřeba 8-12 kontrol, v dalším roce průměrně 6 kontrol a ve třetím roce 1 - 3 kontroly. Péče logopedická je v prvních 3 letech v podstatě kontinuální. I přes intenzivní rehabilitaci a snahu všech zainteresovaných pracovníků a rodiny se může stát, že dítě se naučí rozumět a mluvit jenom částečně.
Finanční zátěž spojená s používáním kochleárního implantátu (baterie, náhradní díly, drobné opravy, pojištění) představuje cca 15-20 tis. Kč ročně.