Jednotka intenzivní a resuscitační péče o novorozence

 • Jednotka intenzivní a resuscitační péče o novorozence

  Návštěvní doba:
  Návštěvy miminek jsou neomezeně.
  Dítě mohou navštívit rodiče a prarodiče (vždy v doprovodu alespoň jednoho rodiče).
  Návštěva sourozence je možná od 6 let, jestliže nemá známky infekce nebo není v inkubační době infekčního onemocnění.

  Telefonické informace lékařem:
  10,00 – 12,00 

  Jelikož plníme funkci Perinatologického centra, koncentrují se na Porodnicko-gynekologické klinice riziková a patologická těhotenství, včetně hrozících předčasných porodů. Těhotné ženy, u nichž porod začíná předčasně, jsou k nám převezeny ještě před porodem jako tzv. „transfer in utero" (t. j. převoz v děloze). Každý rok tvoří počet ošetřovaných novorozenců s nízkou porodní váhou (< 2500g) kolem 17 až 19 %, přičemž 6 -7 % novorozenců má porodní váhu velmi nízkou, t. j. < 1500g. Tato čísla nás v ČR staví mezi perinatologická centra s největší koncentrací nezralých novorozenců.

  Výhodou pro tyto vysoce rizikové novorozence je bezprostřední návaznost Jednotky intenzivní a resuscitační péče (JIRP) na porodní / operační sál.  JIRP pro novorozence je vybavená moderními inkubátory a vyhřívacími lůžky, přístroji k umělé plicní ventilaci či k méně invazivní dechové podpoře, přístrojem k inhalaci oxidu dusnatého, špičkovými monitory ke sledování životních funkcí včetně měření krevního tlaku přímo z tepny novorozence. Přímo na JIRP je trvale k dispozici rentgenový přístroj, ultrazvuk, analyzátor krevních plynů, minerálů, krevního obrazu a ukazatelů zánětu. Pracujeme s metodou celotělové řízené hypotermie, která zlepšuje prognózu miminek s těžkou perinatální asfyxií, tj. se známkami nedostatečného okysličení organismu novorozence před porodem nebo v jeho průběhu.

  Onemocnění indikovaná k léčbě na JIRP pro novorozence:

  • všechny stupně nezralosti,
  • poruchy životních funkcí donošených novorozenců,
  • novorozenci po komplikovaném porodu s rizikem nedostatečného okysličení životně důležitých tkání a orgánů,
  • těžká restrikce růstu plodu během těhotenství,
  • vrozené vývojové vady, vyžadující neodkladný operační zákrok dětského chirurga, neurochirurga, případně jiných specialistů,
  • vrozené či získané infekce,
  • těžké žloutenky vyžadující výměnnou transfuzi,
  • funkční poruchy novorozenců matek s diabetem a jinou mateřskou patologií.

   

  JIRP má kapacitu 23 míst pro novorozence, které jsou rozloženy na 7 boxech. Snažíme se maximálně podporovat individualizovanou vývojovou péči o novorozence. Proto jsou všechny pokoje plně vybaveny pro poskytování takové péče. Jsou zde monitory hluku, křesla pro klokánkování, dětem můžeme pouštět relaxační hudbu, součásti inkubátorů jsou přehozy pro omezení světelných podnětů pro miminko.

  Jsme si vědomi skutečnosti, že dítě patří rodičům a naše péče, ačkoliv je po určitou dobu nezbytná, jednou pomine a děťátko se pak plně navrátí do Vaší láskyplné náruče. Na JIRP pracujeme s konceptem bazální stimulace. Usilujeme o časný kontakt rodičů s dítětem. Rodiče mohou dle aktuálního zdravotního stavu své dítě klokánkovat a zapojit se do běžné péče o miminko.

  Oddělení neonatologie úzce spolupracuje se specialisty z oboru kardiologie, chirurgie, oftalmologie, léčebné rehabilitace, dětské neurologie a dalších. Za novorozenci pravidelně dochází fyzioterapeutka, která v indikovaných případech provádí s novorozenci rehabilitační cvičení:

  • Bobathovu metodu,
  • Vojtovu metodu,
  • vibrační masáže před a během odsávání z dýchacích cest,
  • dechovou rehabilitaci,
  • masáže, polohování,
  • edukaci a zaučování matek v handlingu.

   

  Také u nemocných nebo předčasně narozených dětí podporujeme kojení. Před hrozícím předčasným porodem je s maminkou probrána možnost zajištění mateřského mléka pro miminko. Ve spolupráci s laktační poradkyní je dle možností zajištěno odstříkání mateřského mléka ještě před porodem na porodním sále, aby dítě mělo co nejdříve mléko vlastní maminky k dispozici. Dále pak mohou maminky pokračovat v odstřikávání mateřského mléka u inkubátoru na JIRP. Ke kojení přistupujeme na základě aktuálního zdravotního stavu a fyzických schopností děťátka. Nemůže-li být miminko kojeno, je krmeno alternativními metodami.

  Nabízíme možnost ubytování pro maminky, které nemohou dojíždět za miminkem na návštěvy.

  Spolupracujeme s Nadačním fondem Kulíšek nedonošeným dětem, se spolkem Nedoklubko a Mamiko, které podporují předčasně narozené děti a jejich rodiny. Rodičům dětí v kritickém nebo závažném stavu nabízíme psychosociální podporu proškoleným zdravotníkem anebo psychologickou péči poskytovanou klinickým psychologem. 
   
   

  20130813_ZER_neonatologie_03420130813_ZER_neonatologie_031P1019772

   
   

Primář
MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 401
Emailhana.wiedermannova@fno.cz
Vrchní sestra
Mgr. Jana Kučová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 405
Emailjana.kucova@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání