Bazální stimulace

 

Na našem oddělení pracujeme s konceptem Bazální stimulace. Cílem tohoto konceptu je podpora vnímání svého těla a své identity, navázání komunikace se svým okolím, zvládnutí orientace v prostoru a čase a zlepšení funkcí organismu v oblasti psychomotorického vývoje. Tento koncept vychází z poznatků, které plod získal již během nitroděložního života a to v oblasti somatické, vestibulární a vibrační.


V konceptu bazální stimulace se uplatňuje iniciální dotek. Tímto dotekem dáváme miminku najevo svou přítomnost. Iniciální dotek se u novorozenců provádí na hlavičce. Z toho důvodu, že v děloze byla často hlava místem intenzivního tlaku na děložní stěnu a také během porodu byl tento tlak na hlavičku velmi intenzivní. Je vhodné, abyste se miminka jakmile přijdete, dlaní vždy dotkli na tomto místě a také se tohoto místa dotkli, když odcházíte. Dotek musí být klidný, provedený celou plochou ruky s mírným tlakem na hlavičku. Stejně tak to provádí i ošetřující a lékařský personál při péči o vaše dítě.


K polohování novorozence využíváme různé pomůcky (podkovy, dekuby, deky, ruce ZAKY), které umožňují dítěti vnímání svého těla a navozují mu pocit bezpečí a uvolnění, který mělo již v děloze. Nejčastěji děti ukládáme do polohy „hnízdo" tak, aby polohovací pomůcky mapovaly obrys těla. Každý inkubátor je rovněž překryt textilií, která miminku dodává dostatek temna a izolace od okolí.


Další využívanou metodou je zklidňující a povzbuzující koupel. Celková zklidňující koupel se provádí ve směru růstu chloupků na těle i na končetinách směrem od hlavičky a slouží k celkovému uvolnění organismu. Tato koupel je zakončená tzv. „relaxací v kbelíku". Opačným typem koupele je povzbuzující koupel, která se provádí u dětí, u kterých potřebujeme zvýšit jejich aktivitu a provádí se  proti směru růstu chloupků směrem k hlavičce. Pokud to zdravotní stav vašeho děťátka vyžaduje, používáme masáže napomáhající ke stimulaci dýchání.


Velmi využívaným prvkem Bazální stimulace u nezralých novorozenců je „klokánkování". Jedná se o techniku, při které se miminko oblečené pouze do plenkových kalhotek, položí na nahý hrudník mezi prsa maminky. Při klokánkování mají děti stabilnější srdeční rytmus, pravidelněji dýchají, jsou lépe okysličené, tělesná teplota méně kolísá, děti méně pláčí, dělají méně trhavých nekoordinovaných úlekových pohybů. Vnímají váš hlas a tlukot vašeho srdce, čímž dochází k drobným vibracím a tak k povzbuzení vibračního vnímání děťátka. Je vhodné, abyste s vaším dítětem komunikovali tak, jak tomu bylo v době těhotenství (maminky čtou, zpívají a povídají svým miminkům). Klokánkování je metoda, která přibližuje maminky k jejich nedonošeným nebo příliš malým dětem. Určitě se jí nemusíte bát, po celou dobu bude vaše miminko sledováno nejen sestřičkou, ale i monitorem. Klokánkování může trvat různě dlouho, jeho délka se odvíjí především od zdravotního stavu novorozence.

 
 

Primář
MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 401
Emailhana.wiedermannova@fno.cz
Vrchní sestra
Mgr. Jana Kučová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 405
Emailjana.kucova@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání