13.3.2020

Opatření Gynekologicko - porodnické kliniky FN Ostrava v souvislosti s epidemií nového koronaviru ke dni 13.3.2020 a v reakci na uzavření porodnice ve Frýdku Místku

Obecné informace pro rodičku

ROZŠÍŘENÁ NEONATOLOGIE NABÍDNE VÍCE LŮŽEK A UMOŽNÍ MAMINKÁM BÝT CO NEJDŘÍVE SE SVÝMI DĚTMI

Díky dostavbě pavilonu Péče o matku a dítě ve FNO se kapacita zdejší stanice intermediární péče rozšíří ze současných 26 na 37 míst pro rizikové novorozence. Tento krok reaguje na zvyšující se počty hospitalizovaných dětí na novorozenecké jednotce intenzivní péče nebo na intermediárním oddělení. Už teď je jich ročně zhruba 800.

„Nově máme k dispozici 17 lůžek pro maminky. Pokoje jsou dvoulůžkové, jeden nadstandardní, kde je umožněn i pobyt tatínka. Souběžně s investicí do přístrojového vybavení, která v případě neonatologického oddělení představovala přibližně 50 milionů korun, jsme vybudovali pracoviště, jež zcela odpovídá současným trendům moderní léčebné péče nejen o nezralé novorozence,“ hodnotí uskutečněné změny MUDr. Hana Wiedermannová, primářka neonatologického oddělení. Ta jako podstatné vnímá také vybudování ambulantního traktu neonatologie a přestěhování všech ambulancí do společných prostor. Součástí jsou ambulance pro rizikové novorozence, ambulance ultrazvuková a ambulance psychologa, kromě toho tu přibude také ambulance dětského kardiologa. „Díky dostatečnému prostoru v novém objektu se nám povedlo soustředit péči o novorozence do jednoho místa, což je obrovské plus. Stejně jako to, že se nám daří směřovat vše k tomu, aby miminko mohlo být s maminkou co nejdříve, pokud oba splňují potřebná kritéria. K tomu jsou zatím uzpůsobeny dva pokoje,“ pokračuje ve výčtu, který zdaleka nekončí. Součástí nového objektu je také edukační místnost, v níž budou laktační poradkyně radit maminkám při potížích s kojením. „Chceme maminkám umožnit, aby mohly být svým dětem co nejblíže. K dispozici tedy máme i dvoulůžkový pokoj pro maminky, které jsou zdaleka a jejich dítě je na jednotce intenzivní péče.“ dodává MUDr. Wiedermannová s tím, že k rostoucí kvalitě léčebné péče přispěla i výrazná obměna všech přístrojů na všech stanicích oddělení neonatologie. „Máme 27 nových inkubátorů, novou monitorovací techniku, nové ventilátory a další přístroje, které potřebujeme k tomu, aby naše péče o novorozená miminka byla co nejlepší. Přínosem je také možnost centrálního monitoringu ve vybraných pokojích nové stanice intermediární péče, což zvyšuje komfort péče o novorozence. A sestřičky i lékaři tak mají dokonalý přehled o stavu hospitalizovaných novorozenců.“

• Click to enlarge dsc_8402.jpg
  • Click to enlarge dsc_8404.jpg
  • Click to enlarge dsc_8431.jpg
  • Click to enlarge dsc_8499.jpg
  • Click to enlarge dsc_8509.jpg
  • Click to enlarge dsc_8554.jpg
  • Click to enlarge dsc_8578.jpg
  • Click to enlarge dsc_8590.jpg
  • Click to enlarge dsc_8591.jpg
  • Click to enlarge dsc_8598.jpg
  • Click to enlarge dsc_8603.jpg
  • Click to enlarge dsc_8621.jpg
  • Click to enlarge dsc_8638.jpg
  • Click to enlarge dsc_8647.jpg
  • Click to enlarge dsc_8649.jpg

Fotografie ke stažení v plné velikosti.

Přednosta
doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA