AKTUALITY
FN Ostrava se stala součástí sítě světově certifikovaných center pro léčbu endometriózy
Centrum pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy Gynekologicko - porodnické kliniky FN Ostrava získalo akreditaci udělenou společností EuroEndoCert, která má celosvětovou působnost. Gynekologové prokázali, že mají úspěšně odoperované a spokojené pacientky, a vybudovanou fungující síť spolupracujících odborníků z mnoha oborů.
V čele akreditační komise byl generální ředitel společnosti a světově respektovaný odborník na nemoc, kterou dnes trpí každá desátá žena, prof. Dr. Martin Sillem. „Velmi si vážím pochvalných slov, která zněla v průběhu akreditace z úst pana profesora. Rád bych připomněl, že závěrečnou zprávu komise projednala ještě další skupina odborníků. A až ta rozhodla, že pro udělení akreditace splňujeme všechna kritéria,“ uvedl MUDr. Jan Kümmel, zástupce přednosty Gynekologicko - porodnické kliniky a vedoucí lékař Centra pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy.
Doktor Kümmel zdůraznil, že v době založení centra, tedy v roce 2018, operovali ročně v průměru 50 žen. Loni už 91. „K operativnímu řešení přistupujeme až po vyčerpání konzervativních metod. Velmi často spolupracujeme s chirurgy, protože útvarem, který bolesti způsobuje, je zasaženo i střevo. S urology operujeme při komplikovaném postižení močovodů nebo při nefunkční ledvině, kterou je potřeba odstranit.“ Součástí týmu je i odborník na léčbu bolesti a další specialisti z oblasti radiologie, fyzioterapie, patologie, nutričního poradenství, ale také z centra reprodukční medicíny. Endometrióza totiž způsobuje velmi často i problémy s otěhotněním. A to byl případ i Venduly Malířové, která se o dítě snažila 7 let. „Vyměnila jsem gynekologa a ten mě odeslal k doktoru Kümmelovi. Prodělala jsem operaci, a dnes to už se synem Matyášem táhneme společně 13. měsíc,“ uvedla šťastná maminka.
Odborná ambulance pro léčbu endometriózy začala ve fakultní nemocnici fungovat už před deseti lety. „Akreditace potvrdila, že se péče o ženy s tímto velmi nevyzpytatelným onemocněním za tu dobu výrazně posunula. Věřím, že díky dokonalé spolupráci s obory napříč téměř celou fakultní nemocí zlepšíme kvalitu života stále většímu počtu žen,“ zhodnotil výsledky náročného akreditačního procesu přednosta Gynekologicko - porodnické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA a dodal, že do Centra pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy se mohou ženy objednat i online na webu FN Ostrava.
13.3.2020
ROZŠÍŘENÁ NEONATOLOGIE NABÍDNE VÍCE LŮŽEK A UMOŽNÍ MAMINKÁM BÝT CO NEJDŘÍVE SE SVÝMI DĚTMI
Díky dostavbě pavilonu Péče o matku a dítě ve FNO se kapacita zdejší stanice intermediární péče rozšíří ze současných 26 na 37 míst pro rizikové novorozence. Tento krok reaguje na zvyšující se počty hospitalizovaných dětí na novorozenecké jednotce intenzivní péče nebo na intermediárním oddělení. Už teď je jich ročně zhruba 800.
„Nově máme k dispozici 17 lůžek pro maminky. Pokoje jsou dvoulůžkové, jeden nadstandardní, kde je umožněn i pobyt tatínka. Souběžně s investicí do přístrojového vybavení, která v případě neonatologického oddělení představovala přibližně 50 milionů korun, jsme vybudovali pracoviště, jež zcela odpovídá současným trendům moderní léčebné péče nejen o nezralé novorozence,“ hodnotí uskutečněné změny MUDr. Hana Wiedermannová, primářka neonatologického oddělení. Ta jako podstatné vnímá také vybudování ambulantního traktu neonatologie a přestěhování všech ambulancí do společných prostor. Součástí jsou ambulance pro rizikové novorozence, ambulance ultrazvuková a ambulance psychologa, kromě toho tu přibude také ambulance dětského kardiologa. „Díky dostatečnému prostoru v novém objektu se nám povedlo soustředit péči o novorozence do jednoho místa, což je obrovské plus. Stejně jako to, že se nám daří směřovat vše k tomu, aby miminko mohlo být s maminkou co nejdříve, pokud oba splňují potřebná kritéria. K tomu jsou zatím uzpůsobeny dva pokoje,“ pokračuje ve výčtu, který zdaleka nekončí. Součástí nového objektu je také edukační místnost, v níž budou laktační poradkyně radit maminkám při potížích s kojením. „Chceme maminkám umožnit, aby mohly být svým dětem co nejblíže. K dispozici tedy máme i dvoulůžkový pokoj pro maminky, které jsou zdaleka a jejich dítě je na jednotce intenzivní péče.“ dodává MUDr. Wiedermannová s tím, že k rostoucí kvalitě léčebné péče přispěla i výrazná obměna všech přístrojů na všech stanicích oddělení neonatologie. „Máme 27 nových inkubátorů, novou monitorovací techniku, nové ventilátory a další přístroje, které potřebujeme k tomu, aby naše péče o novorozená miminka byla co nejlepší. Přínosem je také možnost centrálního monitoringu ve vybraných pokojích nové stanice intermediární péče, což zvyšuje komfort péče o novorozence. A sestřičky i lékaři tak mají dokonalý přehled o stavu hospitalizovaných novorozenců.“
Fotografie ke stažení v plné velikosti.