Lůžkové oddělení
- (Stanice JIP Kliniky infekčního lékařství)
Stanice JIP (jednotka intenzívní péče)
+420 597 374 255
Sestra +420 597 374 299
Lékař Staniční lékař:
MUDr. Jiří SaganDalší lékařky:
MUDr. Daniela Bartková
MUDr. Eva KostřicováPočet lůžek: 6
Stanice je zaměřena na péči o dětské a dospělé pacienty s infekčními nemocemi, kteří vyžadují intenzivní péči - monitorování základních životních funkcí a intenzivní léčbu. JIP se specializuje na hospitalizaci pacientů se závažným průběhem neuroinfekcí jako jsou hnisavé meningitidy, klíšťové encefalitidy, ale i jiné záněty centrálního nervstva. Dále jsou to pacienti se sepsí, závažným průběhem průjmových onemocnění, které komplikuje porucha ledvinných funkcí, ale i s těžkým průběhem libovolného infekčního onemocnění.
JIP je vybavena dvěma podtlakovými pokoji k izolaci závažných respiračních nemocí, přístroji pro monitorování životních funkcí, pro diagnostiku a léčbu život ohrožujících stavů, včetně možnosti umělé plícní ventilace u 3 dospělých pacientů, kteří jsou následně překládáni na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) FN Ostrava. Spolupráci s Oddělením pediatrické resuscitační a intenzivní péče Kliniky dětského lékařství využíváme u těžce probíhajících infekcí u dětí, např. meningokokové onemocnění.
Návštěvy hospitalizovaných pacientů jsou často omezeny, vzhledem k charakteru pracoviště a onemocnění. Přesto mohou být individuálně domluveny s lékařem JIP.
Informace na zdravotní stav podá ošetřující lékař osobně, v omezení míře i telefonicky, samozřejmě vždy se svolením pacienta.
- (Stanice D1)
Stanice D1 Kliniky infekčního lékařství
Staniční lékařka:
MUDr. Lenka OlbrechtováDalší lékařky:
MUDr. Simona Guimarães da Silva
MUDr. Barbora Hrstková
MUDr. Jaroslava ŽídkováJe zaměřena na diagnostiku a zejména léčbu především dospělých pacientů s infekčními nemocemi, kteří vyžadují standardní péči. V případě potřeby zde mohou být umístěni i dětští pacienti v doprovodu rodiče. Spektrum pacientů je různorodé, řídí se sezonou, epidemickým výskytem přenosných onemocnění, řada pacientů (dospělých) je zde překládána z JIP k doléčení. Lůžka této stanice využívá v případě potřeby HIV centrum kliniky.
- (Stanice D2)
Stanice D2 Kliniky infekčního lékařství
+420 597 374 266
Sestry +420 597 374 264
Sestry +420 597 374 265
Lékaři Staniční lékařka:
MUDr. Lubomíra Hozáková, Ph.D.Další lékařky:
MUDr. Alexandra Viteková
MUDr. Kristýna Jagošová
MUDr. Andrea Gondová
MUDr. Kateřina PohludkováV její východní (modré) části jsou převážně hospitalizováni muži (zpravidla zde bývají umístěni již chlapci nad 10 let věku), v západní (růžové) části pak ženy se stejnou věkovou strukturou. Řada pacientů (dospělých) je zde překládána z JIP k doléčení.
Spektrum nemocí:
Gastroenteritidy včetně postantibiotických, erysipely (růže) či jiné infekce kůže, mononukleózy, pásové opary, horečnaté stavy po návratu ze subtropů a tropů, neuroinfekce
- (Stanice D3)
Stanice D3 Kliniky infekčního lékařství
+420 597 374 276
Sestry +420 597 374 274
Sestry +420 597 374 275
Lékař Staniční lékař:
as. MUDr. Petr ŠirůčekDalší lékařky:
prim. MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D.
MUDr. Magdalena Surovcová
MUDr. Diana KroupováStanice je koncipována jako dětská, většinu nemocných tvoří pacienti do 10 let věku. U dětí do 6 let je samozřejmostí možnost hospitalizace s rodičem, u starších také, ale pobyt rodiče je zpoplatněn (výjimku tvoří handicapovaní pacienti, kde zdravotní pojišťovna péči uhradí po souhlasu revizního lékaře). Součástí stanice jsou dva samostatné boxy po jednom lůžku pro možnost izolace. Doléčují se zde děti přeložené z intenzivní péče naší kliniky, ale i děti z Kliniky dětského lékařství FN Ostrava s přenosnou nemocí.
Spektrum nemocí:
gastroenteritidy, exantémy, mononukleózy, neuroinfekce, sezonně chřipky