Laboratorní příručka

C-11 Základní informace k bezpečnosti při práci se vzorky

 

 

Obecné zásady strategie bezpečnosti práce s biologickým materiálem jsou obsaženy ve Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví č. 306/2012 Sb., kterou se upravují podmínky předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče.

 

Zásady pro bezpečnost práce s biologickým materiálem:

·         Každý vzorek krve je nutné považovat za potencionálně infekční.

·         Žádanky ani vnější strana zkumavky nesmí být kontaminovány biologickým materiálem – toto je důvodem k odmítnutí vzorku.

·         Vzorky od pacientů s přenosným virovým onemocněním či multirezistentní nosokomiální nákazou mají být viditelně označeny.

·         Vzorky jsou přepravovány v uzavřených zkumavkách, které jsou vloženy do stojánku nebo přepravního kontejneru, případně uzavíratelného obalu tak, aby během přepravy vzorku do laboratoře nemohlo dojít k rozlití, potřísnění biologickým materiálem nebo jinému znehodnocení vzorku.

 

Příjem a zpracování biologického materiálu

Příjem a zpracování biologického materiálu je prováděn v samostatné místnosti. Pracovníci provádějící tyto činnosti jsou povinni používat osobní ochranné pomůcky – rukavice, ochranný oděv a při pracích spojených se vznikem infekčního aerosolu také obličejovou masku.

Materiál má být pokud možno dodáván v odběrových nádobkách na jedno použití, vybavených šroubovým uzávěrem (zátky jsou nevhodné, protože při odzátkování zkumavky je riziko vzniku infekčního aerosolu).

Je-li dodán materiál v transportní nádobce, která je zevně potřísněna, nemůže být takový vzorek dále zpracováván. Celá odběrová nádobka i s biologickým materiálem je likvidována v souladu s předpisy.

Při rozdělování žádanek se kontroluje, zda neobsahují informaci o infekčnosti (např. HIV+, HBsAg+). V případě vysoce infekčního materiálu zajistí vybraný pracovník zvláštní průchod vzorku laboratoří.

Pokyny pro zvláštní průchod vysoce infekčního materiálu laboratoří:

·         při manipulaci s tímto materiálem se musí dbát zvýšené opatrnosti

·         kromě ochranných rukavic, každý pracovník, který přijde do styku s tímto materiálem, musí mít obličejovou roušku

·         po každém ukončení pracovního procesu musí být následně provedena řádná dezinfekce pracovní plochy, centrifugy, stojánku na vzorky

·         na dezinfekci musí být použit přípravek s virucidním účinkem

·         při archivaci vzorků musí být tento materiál viditelně označen a umístěn odděleně od ostatních vzorků

·         likvidace biologického materiálu probíhá dle platného Provozního řádu ÚLM.

 

Vlastní zpracování biologického materiálu

Zpracování biologického materiálu je potřeba provádět podle přístrojových a technických možností pracoviště tak, aby bylo na co nejmenší míru sníženo riziko vzniku infekčního aerosolu a jiné ohrožení pracovníků. K pipetování a dávkování materiálu a činidel je potřeba zásadně používat automatické pipety a dávkovače. Při zpracování biologického materiálu je potřeba používat kompletní ochranný oděv včetně rukavic.

Mimořádná rizika nákazy:

·         Infekční aerosol vznikající při centrifugaci (zejména při rozbití zkumavky) a při dávkování biologického materiálu.

·         Inkubovaný materiál a inkubační lázně.

·         Materiál v odpadních nádobách přístrojové techniky.

·         Manipulace s křehkým sklem jako jsou tenkostěnné zkumavky, krycí a podložní sklíčka, ampule – pokud obsahují tyto pomůcky biologický materiál. Riziko zranění o ostré hrany vzniká také při údržbě a zejména opravách přístrojů.

·         Pipetování.

·         Centrifugace

Pokud nejsou rotory nebo nosiče nádobek (zkumavek), v nichž je materiál centrifugován, uzavíratelné, musejí být odstředivky umístěny v samostatném boxu nebo místnosti. Materiál se zásadně centrifuguje zazátkovaný. Pokud je krevní plazma nebo sérum stahováno pipetou do druhé zkumavky, používají se Pasteurovy pipety nebo automatická pipeta s vyměnitelnou špičkou z umělé hmoty. Pro každý vzorek by měla být použita samostatná pipetka nebo špička. Rozbití zkumavky v centrifuze vede ke vzniku masivního aerosolu. Tento aerosol může vzniknout i při prudkém zabrzdění centrifugy. Rozprášení zaschlých infekčních částic vzniká, není-li centrifuga pečlivě ošetřena nebo, nelze-li ji vhodným způsobem dezinfikovat.

 

×
PředchozíDalší
Načítání